Kokemuksia siitä, kuinka esimiehesi puuttuu työhösi asiassa, jossa sinulla on erityisosaamista mutta hänellä ei
Kommentit (7)
Huonoa työnjakoa, kaikkien piti tehdä pilkulleen samaa asiaa, vaikka olisin itse voinut rutiinityön tekemiseen käyttämälläni ajalla voinut kehittää työtä niin, että kenenkään ei olisi tarvinnut tehdä aikaavievää ja virhealtista rutiinityötä.
Esimiehestä pitivät ne, jotka eivät osanneet tehdä mitään muuta kuin rutiinityötä. Kukaan muu ei pitänyt.
Esimies hoitaa työnsä hyvin, et saa valittaa suotta. Se on sun pomo.
Vierailija kirjoitti:
Esimies hoitaa työnsä hyvin, et saa valittaa suotta. Se on sun pomo.
En valita suotta, kun esimies yrittää hoitaa myös minun työni, josta hän ei tiedä yhtä paljon kuin omastaan. Kyse on tosiaan asiantuntijuusalueesta, jota minut on palkattu hoitamaan, mutta nyt tuleepi neuvoja häneltä, joka ei aiheesta oikeastaan tiedä pölkäsen vertaa. Eli jotenkin on tilanne otettava haltuun tai muuten lähden työpaikasta.
Esimiestä ei pätkän vertaa kiinnosta miten teen työtäni mutta sihteeri jaksaa huomautella. Ollut talossa pitkään ja joskus sivussa hoitanut niitäkin hommia mitä teen nyt. Luulisi olevan tyytyväinen kun minut palkattiin ettei tarvitse tehdä kahden hommia mutta ei. Luulee tietävänsä paremmin miten mun hommat kuuluisi hoitaa
On. Mutta se saikin sitten potkut, kun sekaantui joka asiaan mistä ei mitään tiennyt ja kehitteli kummallisia, epäkäytännöllisiä ja hidastavia systeemeitä.