12v poika kirjoittanut kouluaineen, jossa sotaa ja taistelua. Normaalia?
Luin pojan aineen. Miten poika kirjoittaa tuollaista tekstiä? Taistelua, sotimista, valloittamista, sotaharjoitusta ja käytetty jopa sanaa teloitus.
Mitä opettajat ajattelevat tuollaisesta? Koulussa ei edes anneta aihetta kirjoittamiseen, sanotaan vaan, että pitää kirjoittaa tarina. Tuollaista soopaa sitten tulee.
Mietin, mitä ihmettä pojan pään sisällä on, kun kirjoittaa kouluaineeseen tuollaista. Pitäisikö saada ammattiapua?
Kommentit (3)
Mä en tiedä millaista ammattiapua tarvitsee ihminen, joka pelkää sanoja, mutta toivottavasti löydät selkeästi tarvitsemasi avun jostakin.
Miehillä iästä riippumatta on näköjään ihme fiksaatioita sotimiseen. Perin sotakirjoja ja tuttavapiirin miehet olivat kuola suupielessä ostamassa tai muuten ottamassa vastaan.
No tottakai poika kirjoittaa sotapeleistä, joita pelaa.