Miten kellään voi olla varaa olla esim. oman lapsen omaishoitaja?
Naapurissa asuu pieni lapsi, joka on pyörätuolissa eikä selviä mistään asiasta ilman apua. Hän taitaa olla joku neljävuotias kasvojen ulkonäön perusteella. On päivät kotona, luulen että päiväkotiin ei noin suurihoitoisia edes oteta. Hänen äiti on hänen kanssaan omaishoitajana päivät kotona.
Miten kellään voi olla siihen varaa? Ymmärrän, että tuossa tilanteessa on pakko jäädä omaishoitajaksi. Mutta katsoin niitä palkkioita, ne vaihtelee 400-1500 e välillä per kk. Eihän sellainen raha millään riitä edes pienessä asunnossa asumiseen ja perusruokaan ja lääkkeisiin.
Kommentit (7)
Ei paljoo tukia tipu jos työkkärikin katsoo ”työllistyvän omassa työssään” omaishoitajana.
Toimeentulotuki ja muut tuet, niin nettona pitäisi jäädä noin 700 €/kk kahdelle henkilölle. Paremmin pärjäävät kuin työssä käyvä keskituloinen, joka maksaa itse sairaala-ja lääkekulut sekä kelakyytien omavastuut terapioihin.
T. Omaishoitaja
Kyllä kunta järjestää vammaisellekin lapselle päivähoitopaikan, jos sellaista hakee. Omaishoitajana on tultava toimeen sillä, mitä on.
Tuttavalla pari tuollaista omaishoidettavaa lasta ja jokunen normaali. On kotona ja tienaa n. 6000e/ kuussa. Pitäisi pärjätä.
Ei se raha mohinkään riitäkään. Köyhiä ollaan, mutta minkäs teet.
Meillä tilanne että ekaluokkalainen lapsi kykenee ainoastaan 3 tunnin koulupäiviin enkä tästä syystä pääse työllistymään kun lapsella on autisminkirjonhäiriöihin kuuluvia neurologisia pulmia, ei siedä melua eikä kykene toimimaan omatoimisesti vaan tarvitsee kaiken avun arjessa selvitymiseen, lisäksi adhd,asperger jne. Omaishoidon palkkio 400€ ja sillä pitää pärjätä. Ei tipu tukia.
Saa varmaan kaikkia tukia ja jos sitten mies maksaa loput kulut.