Viikonloput ei riitä palautumiseen.
Töitä ma-pe noin 9-11h/pv + työmatkat 1,5h/pv. Jatkuva kiire ja noin puolet tehtävistä sellaisia joita en osaa kunnolla. Töissä lähinnä ahdistaa. Viikolla en jaksa mitään. Saan just ehkä tiskarin tyhjennettyä ja keittiön jotenkin kuosiin.
Pyykinpesu, siivous, kylppäreiden pesut ym jää viikonlopulle. Ja sit onkin jo maanantaiaamu ja kaikki jatkuu alusta. Jos olisi 1-2päivää lisää vapaata viikossa niin ehkä jaksaisin.
Kommentit (9)
Tuon takia teen kausipaikoissa töitä, kesät on duunia ja talvet saa relailla liton rahoilla. Mulle ei riittäis edes se kuukauden yhtäjaksoinen loma vaikka työ oliskin rentoa
Miksi työpäivä on noin pitkä? Työskenteletkö 5 päivää viikossa? Oma työmatkani on 3 h ja aikataulutus on kaiken a ja o.
Kannattaa ulkoilla joka arki-ilta edes 20 min. Jotta uni on palauttavaa. Viikonloppuisin kuntoilua enemmän, jotta saat energiaa. Kone pesee pyykit, kylppäriä ei tarvitse joka vkl pestä.
Miksi teet noin pitkää päivää, et kai vaan ilmaiseksi? Normi työaika on yleensä 8 tuntia. Tuostahan kertyy jo paljon tunteja päälle, ota tunnit vapaaksi niin palaudut. Ei kannata omaa terveyttään pilata liialla työnteolla.
Tiedän tunteen. Ei ole riittänyt enää vuosiin ja meillä on joskus koko työvuorolista yhdellä vapaalla.
Älä tunne syyllisyyttä. Ei se riitäkään. Eikä se Max 1kk loma per vuosi.
Lopetin kauan sitten vakityöt ja ns. downshiftasin kaiken minimiin. Kausitöitä ja keikkatöitä sekä paljon vapaata.
Tämä ON mahdollista mutta elämäntilanteen muutos voi vaatia parikin vuotta että alkaa kunnolla pyöriä ja saat oikeasti relattua sekä energiaa takaisin.
Ala vaan suunnitella ja pala kerrallaan kohti muutosta. Et tule katumaan.
Tiedän olon ja tunteen, been there!
Mutta surkuttelun sijaan (tai okei, sekin vaihe tarvii olla, mutta toivottavasti jää vaan vaiheeksi) nyt alat tehdä asialle jotain!
Ja kyllä, pystyt siihen, vaikka pelottaa "miten pärjään", "mistä löydän uutta työtä" "mitä muutkin sanoo".
Itse muutin ensin kulutustottumukseni, säästin rahaa vuoden (vararahastoksi mahdollisiin katastrofitilanteisiin) sitten irtisanouduin ja ryhdyin tekemään keikkatyötä. Tulot puolittui, mutta niin menotkin, eli pärjään.
Ja tämä vapaus, virkeys ja AIKA _omalle elämälle_ on kaiken nuukemmin elämisen arvoista, suosittelen!
Sun ensimmäinen ongelma on nuo ylipitkät työpäivät. Tuskin saat niistä rahallista korvaustakaan? Normaali työaika on 7,5 tai 8 h, sen pitää riittää niin sinulle kuin työnantajallesikin. Tuo mitä teet ei ole terveellistä enää!
Jos oikeasti on mahdotonta ja ahdistaa, niin mieti, että kivempia ja neutraalimpiakin paikkoja on olemassa. Haluatko viettää terveet päiväsi noin. Et ole elinkautisvanki, vaan voit ihan lähteä.
Ei riitäkään. Täytyy yrittää ylöspäin parempia ehtoja kohti...
Eihän vkl riitä mihinkään. Onneks on työtön vaikkei rahat tahdo riittää elämän nautintoihin.