Mitä ohjelmia katsotte vielä telkkarista näin striimauspalveluiden kulta-aikana?
Ja katsotteko suorana vai tallenteena?
Meillä ei katsota enää juuri mitään, ei edes uutisia, kun nekin luetaan netistä. Satunnaisesti laitan lapsille Pikku Kakkosen pyörimään, jos sattuu tulemaan telkkarista sopivasti. Joskus harvoin saattaa tulla joku hyvä leffa tai dokumentti, näitä katsotaan ehkä muutama vuodessa. Ei tallenneta mitään.
Muuten sitten käytössä Netflix, Viaplay ja HBO vuorotellen (eli aina yksi tilaus kerrallaan voimassa) sekä Yle Areena tietenkin päivittäin. Lisäksi ostetaan parhaat leffat omaan hyllyyn katsottavaksi.
Kommentit (6)
Katson edelleen enemmän tv:tä kuin nettipalveluja, vaikkakaan en katso läheskään joka päivä. En tiedä miksi, mutta minusta tv:n katselu on jotenkin huolettomampaa kuin netistä ohjelmien tai elokuvien katsominen. Olen ehkä vähän vanhanaikainen.
Mä tykkään katsoa tv:sta ihan sitä mitä sieltä tulee. Lisäksi katson Yle Areenasta sarjoja.
Jääkiekon MM-kisojen finaalit katsoin viime vuonna, sekä linnanjuhlat. Ainiin ja Peppi-baletin.
Tämän vuoden aloitinkin sitten Uudenvuoden konsertin katsomisella Wienistä heti eka päivä, ja katselin myös Suomen semifinaalia ja pronssipeliä nuorten MM-kisoista.
Joitain vähän tuntemattomampia elokuvia katson joskus Yle Teemalta, lähinnä jos satun nyt viikonloppuna tarkistamaan tuleeko televisiosta mitään ja juutun sitten katsomaan. Se on toki muutenkin todella hyvä kanava, ehkä kumminkin useammin katson sitten Areenasta esimerkiksi moniosaiset ohjelmat.
Jääkiekon MM ja jalkapallon EM/MM kisat. Nämä ainoat jota olen katsonut TVstä viimeisen 2v aikana. Kuvanlaatu yleensä vähän parempi kuin striimatessa.