Fibromyalgia teki minusta tyhmän
Oireita tuo pirulainen aiheuttaa minulle vähintään tusinan, ja yksi niistä on se, että en kykene ajattelemaan kunnolla. Tuntuu, ettei mielikuvitustakaan ole enää samalla tavalla.
Ajattelun vaikeus näkyy esim siinä, että jos ajattelen jotain vaikeaa, niin yhtäkkiä alkaa päässä vain lyödä tyhjää. Olen luonteeltani pohdiskelija, siksi tuntuu että suuri osa minusta katosi. Jopa tämän kirjoittaminen tuntuu vaikealta, en edes keksi mitään havainnollistavaa esimerkkiä miten ajatteluni on vaikeutunut.
Koska maailma on nykyään muutenkin niin kyyninen paikka, en aio kuitenkaan katkeroitua. Täytyy vain totulla uuteen tyhmään minään.
Kommentit (2)
Fibromyalgia on vain yksi oire muiden joukossa. Nyt vaan keho ja ravitsemus kuntoon. niin oireet ainakin vähenevät, elleivät poistu kokonaan.
Aivoja auttaa fosfolipidit, lesitiini ja omega 3. Etenkin vegaaneille erittäin tärkeää, ettei tyhmene turhaan.
Samoin. Oon ihan pihalla kuin lumiukko. Ja oireita on pilvin pimein.