Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miksi evoluutio on luonut hyviä makuja ja värejä?

LastMohican47
20.12.2019 |

jos joku vielä uskoo ns. kylmään evoluutioon, jota ei ohjaa mikään persoona/Jumala yms, niin miten selittyy se, että maaplaneetta on täynnä esimerkiksi hyvältä maistuvia hedelmiä, kasveja, kaloja, lintuja täynnä esteettisiä värejä jne. Miksi evoluutio osasi ohjata kehityksen niin, että maaplaneettaa eli ihmisiä ja eläimiä ruokitaan hyvänmakuisilla hedelmillä? miksei nämä hedelmät ole kasvaneet itsekseen kasvamaan mauttomiksi? Miksi evoluutio tarjoaa ihmisille siis nautintoja, eikö riittäisi että on vain kasveja joista saa energiaa? 1. Moos. 1:12

maa tuotti vihantaa, ruohoja, jotka tekivät siementä lajiensa mukaan, ja puita, jotka lajiensa mukaan kantoivat hedelmää, jossa niiden siemen oli. Ja Jumala näki, että se oli hyvä.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
20.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

evoluutiohan loi myös lantttulaatikon jouluksi, olisi voinut olla luomattakin mutta vvahingossa tulli tämäkin luotua

Vierailija
2/5 |
20.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä nyt taas. :D Hedelmät eivät itseisarvollisesti maistu hyvältä, vaan ihmisen evoluutio on muokannut makuaistiamme niin, että ravinto- ja energiapitoiset asiat maistuvat hyviltä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
20.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voe Mooseksen pallit taas tätä hörhöjen logiikkaa.

Makuaistimme jne. on evoluutiossa kehittynyt tunnistamaan syötävät asiat pahoista.

Vierailija
4/5 |
20.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suurin osa, jos ei kaikki, syömistämme hedelmistä on ihan ihmisten jalostamia ja kalat, linnut yms eivät nyt niin kauhean kummalliselta maistu jos ei niitä esikäsitellä, valmisteta ja mausteta taidokkaasti.

Eli koska mikään ei juuri maistu miltään, niin olemme ilmeisesti vihdoinkin todistaneet että Jumalaa ei ole. Hallelujaa!

Vierailija
5/5 |
20.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hedelmät ovat makeita ja värikkäitä siksi, että me eläimet söisimme niitä ja levittäisimme siemeniä ulosteen mukana sinne tänne. Samalla ihminen saa hyötyä vitamiinien muodossa, joka on eduksi myös hedelmille, sillä jos ihmiset kuolisivat, ei olisi levittäjiäkään.

Vastaavalla tavalla kissat levittävät toksoplasmoosia, joka muuttaa kissan virtsan rottien ja hiirien mielestä houkuttelevaksi (normaalisti karkottaisi). Näin kissa saa ruokaa ja elää pitkään, jolloin kissa levittää toksoplasmoosia ulosteissaan entistä paremmin.