Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ope höpöttäjä

Vierailija
19.12.2019 |

Neljäsluokkalaisen opettaja kirjoittaa tiedotteet Wilmaan älyttömän pitkästi, ja käyttää kimurantteja ilmaisuja - monesti en viitsi lukea koko viestiä, koska hän on ympännyt asiaan kielifetissinsä... Olen huolissani, millainen vaikutus hänen persoonallaan on oppilaisiin salakavalasti, jos hänellä on jokin kieroutuma HYVÄKSIKÄYTTÄÄ kuulijoita/lukijoita verbaalisesti. Mikä vinoutuma sellainen on nimeltään?

Hänellä ei tunnu olevan pakkomielle erikoisten sanojen tai finaalirakenteiden käyttöön, vaan yhdellä sanalla kuvaten, hän tuntuu olevan viehättynyt "nurinkurisuudesta". Tätä hän saattaa toistaa viestin eri yhteyksissä omalla mielikuvituksellaan. Lisäksi hän lässyttää vanhemmille, esim. "koittakaa kestää pimeyttä".. WTF!??

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
19.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lievä aleksitymiä? (Ironista kyllä...)

Vierailija
2/4 |
19.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleensä ihmiset eivät tunnista noin hienovaraista patologisuutta. Tai se tuntuu rasittavalta, mutta ei tule välttämättä ajatelleeksi, että kyse on häiriörakenteesta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
19.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kai opettajakin saa olla vähän psykopaatti, jos naamioi sen huumoriin?

Vierailija
4/4 |
19.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vai hyäksikäyttöä se on, jos et ymmärrä tai jaksa keskittyä vähänkään kirjavampaan ilmaisuun. Totta sinänsä, että peruskoulun opettajan pitäisi huomioida heikkolahjaisimmatkin vanhemmat ja kirjoittaa tiivistä ja selkeää, selkokielen kaltaista tekstiä. Siitä tyylivirhepisteet opettajalle. Mutta tuskinpa siitä vinoumia tai diagnooseja kannattaa ryhtyä julistamaan. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi yksi