Mitä mieltä olette, jos puolisonne selaisi puhelintaan treffeillänne?
Lapsiperheen hengähdystauko, pääsimme kuukausien jälkeen mieheni kanssa ulos syömään..
Mitä tekee mieheni?
Ruokaa odottaessa selaisi vain puhelintaan, syvä hiljaisuus valtasi pöydässä. Ei ylläpitänyt keskustelua, tai yrittänyt edes jutella. Minä yritin jutella.
Kun ruoka saapui, jatkoi myös syödessään puhelimen selaamista. Hiljainen ruokahetki valtasi ympäristön.
Tähänkö on menty, puhelinta on pakko selata myös treffeillä? En kommentounut tähän mitään... Odotin, että hän itse tajuaisi.
Kommentit (10)
En käy puolison kanssa treffeillä, se aika meni jo. Siksi me olemme kaksi aikuista, jotka eivät tarvitse puhelinta joka hetki ja puolison kanssa voi mennä yhdessä syömään leikkimättä, että nämä ovat treffit. Syödään ja jutellaan ja nauretaan, olla isä ja äiti ja pariskunta ja kaksi työtä tekevää aikuista, joilla on paljon juteltavaa.
Mä en ihan tajua tätä että pitkässä suhteessa mennään "treffeille", ihan normaalisti me mennään ravintolaan, ja jutellaan samalla tavalla kuin muutenkin, pidetään hauskaa ja jaetaan juttuja. Ilman puhelimia.
Ei se kuule tajua! Tähän on todellakin menty, sillä some ja älypuhelinten näyttöhän perustuu täysin aivotutkimukseen; millä tavalla ihminen saadaan addiktoitumaan johonkin asiaan ja millä tavoin liikkuvaan näkymään näköaisti reagoi parhaiten, eli mistä poimii eniten virikkeitä hermoille. Tietämättään todella moni ihminen on hankkinut itselleen pakkomielteen, josta ei niin vain pyristellä enää irti. Pahoitteluni. Tunnistan tilanteesi enemmän kuin hyvin; seurasin kymmenisen vuotta oman mieheni kasvavaa riippuvuutta jälleen yhteen uuteen kohteeseen (siis puhelin). Toiseksi jäivät vaimo ja lapset, oma äiti ja sisko. Lopulta minun oli pelastettava itseni ja lapseni ja erota. Mitä luulet, onko isä lapsistaan eronkaan jälkeen kiinnostunut? Hyvää loppuelämää vaan sen luurin kanssa.
En ota puolisoani mukaan treffeille sille tulee vain ikävät fiilikset kun on kolmantena pyöränä
Oma puolisoni ei ainakaan tajua ja vaikka erikseen mainitsen asiasta saattaa hän jatkaa kännykän räpläämistä. Toisaalta olen huomannut samaa myös kavereideni kanssa ulkona käydessä, vähän väliä vilkuillaan puhelinta ja lähetellään viestejä. Mies tosin vain surffailee tai pelaa kännykkäpelejä.
Meillä ei koskaan selata puhelinta jos ollaan syömässä kotona/ravintolassa jne ja paikalla vähintään kaksi perheenjäsnetä.
Tänään istuttiin miehen kanssa hetki odottamassa pitsoja kotipakettiin. Kun menin mieheni luo pöydän ääreen hän katsoi puhelintaan. Minuutin kuluttua laittoi pois ja loppuaika juteltiin yhdessä keskittyen toisiimme.
Vierailija kirjoitti:
En käy puolison kanssa treffeillä, se aika meni jo. Siksi me olemme kaksi aikuista, jotka eivät tarvitse puhelinta joka hetki ja puolison kanssa voi mennä yhdessä syömään leikkimättä, että nämä ovat treffit. Syödään ja jutellaan ja nauretaan, olla isä ja äiti ja pariskunta ja kaksi työtä tekevää aikuista, joilla on paljon juteltavaa.
No kyllä minä sanoisin noitakin treffeiksi, eikä se mitään leikkiä olisi. Kaksi ihmistä sopii menevänsä yhdessä ulos aikaa viettämään.
Me tehtäisiin noin molemmat. Ei sitä nyt pitkässä suhteessa tarvi mitään paskaa puhua jos ei ole asiaa.