Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Joensuun puukotus - Miksi ehdottomaan vankeuteen tuomittua ei vangita heti tuomion jälkeen

Vierailija
15.03.2008 |

nimittäin tätä puukostusta ei olisi koskaan sattunut jos lusiminen olisi alkanut välittömästi tuomion julistuksen jälkeen.



Mies tuohtui raiskaustuomiosta - syöksyi puukottamaan

15.3.2008 11:11



Järkyttävä välikohtaus sattui Joensuun keskustan kävelykadulla eilen vilkkaimman lounasruuhkan aikaan. Ilomantsilainen nuorimies ehti hakata uhria puukolla useita kertoja.



Erikoista tapauksessa on sekin, että puukon kanssa riehunut 24-vuotias ilomantsilaismies oli vain hetkeä aiemmin samana aamuna saanut kuulla, että hänet on tuomittu raiskauksesta ehdottomaan vankeusrangaistukseen.



Pian tuomiosta kuultuaan mies jo säntäsi keskustan kävelykatua puukko kädessä afrikkalaistaustaisen miehen perässä.



Takaa-ajettu pakeni henkensä edestä, mutta torin kohdalla puukottaja sai uhrin kiinni ja hakkasi tätä puukolla useita kertoja eri puolille ylävartaloa.



" Tuohtui saamastaan tuomiosta"



Poliisi on erikoisen tapauksen yksityiskohdista vielä vaitonainen.



Tutkinnan tässä vaiheessa poliisi ei halua kertoa edes sitä, tunsivatko uhri ja puukottaja toisensa entuudestaan vai valitsiko ilomantsilaismies uhrinsa aivan sattumalta.



- On mahdollista, että hän tuohtui saamastaan tuomiosta ja säntäsi siksi puukon kanssa miehen perään, Joensuun poliisista todetaan.



Puukotuksen uhri, 33-vuotias afrikkalaistaustainen mies, sai rytäkässä pahoja vammoja, ja hänet kiidätettiin leikattavaksi Pohjois-Karjalan keskussairaalaan.



Lauantaiaamuna hänen tilansa kuitenkin oli jo vakaa.



Jäi kiinni muutamassa minuutissa



Silmittömästi riehunut puukottaja puolestaan jäi poliisin haaviin jo muutaman minuutin kuluttua välikohtauksesta. Häntä epäillään nyt tapon yrityksestä.



Lisäksi saman ilomantsilaismiehen epäillään puukottaneen myös erästä toista nuorta miestä jo viime viikonloppuna Polvijärvellä.



Vankeustuomio, jonka mies sai aiemmin perjantaina, tuli nuoren tytön pakottamisesta sukupuoliyhteyteen. Mies tuomittiin vuodeksi ja viideksi kuukaudeksi ehdottomaan vankeuteen.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla