Kuinka selviäisit yleislakosta?
Oletetaan, että sähkön- ja lämmönjakelu säilyvät, sekä terveydenhuolto, pelastustoimi ja kaikki turvallisuusviranomaiset, mutta muuten käytännössä kaikki palvelut ja tuotteet ennemmin tai myöhemmin lakkaavat laaja-alaisen yleislakon vuoksi. Joko siksi että tavara loppuu logistiikan katkeamisen vuoksi, tai ihan vaan siksi, että ilman työntekijöitä liike ei palvele.
Kauanko pärjäisit ja millä keinoin?
Kommentit (7)
Ap aloittaa itse vastaamalla.
Pari pakastinta on täynnä ruokaa ja kaapeissa kuiva-aineita riittämiin. Varsinaista huolta ei ole niiden suhteen. Polttoaine voi loppua bensa-autosta, mutta lämmitysöljyllä voi ajella perheen toista dieselautoa. Sitä riittää säiliössä. Ainakin hätätilanteessa voi siis kulkea, ja tuskinpa poliisia ja tullia alkaa juuri sellaisessa tilanteessa kauheasti kiinnostaa verojen maksu. Tuoreet kasvikset loppuvat tietysti aika pian. Sekä kotoa, että myymälöistä. Raikkaat salaatit jäävät pois menusta, mutta säilykkeistä ja kuiva-aineista saa kylä monipuolista ja hyvää ruokaa silti. Maitotuotteet lienevät heikoin kohta. Niitä ei koskaan ole kovin pitkäksi aikaa kotona eivätkä ne muutenkaan säily, kun ei tule käytettyä UHT-tuotteita vaan tuoreita. Ehkä näitä voisi hamstrata.
Työt ovat kotona, joten lakko ei hankaloita ainakaan suoraan elämän sitäkään puolta. Itse en varmuudella lakkoile, ja tilanne tarjoaakin hyvän sauman tehdä normaalia paremmin rahaa, jos omalla alalla alkaa lakkomuoti levitä.
Kaikenlaista myytävää löytyy myös, kun heikosti varautuneilla alkaa tulla pulaa tuotteista.
Pyritään elämään muutenkin mahdollisemman pitkäli omavaraistaloudessa. Metsästetään, kalastatetaan ja viljellään. Löytyy ulkohuussi, puulämmiteinen sauna ja hellakin, joten ilman sähköäkin pärjättäisiin. Oma kaivokin eli vedenkin pystyisi ihan vanhanaikaisesti nostamaan. Töihin pääsisi soutumalla :D
Pakastimessa on marjoja ja ruokaa. Ainakin 2 viikkoa pärjättäisiin hyvin, kun vaan lämmitys, sähköt ja vesi ei katkea. Jos näin käy, pitäisi mennä mummolaan, jossa voidaan puulla lämmittää ja aggregaatti tuottaa sähköä. Ja kaivosta saa vettä.
Kohtuullisesti pärjättäisiin varmaan useampi kuukausi. Kellarissa on oman maan perunoita ja juureksia, säilykkeitäkin on. Pakastimessa hirvenlihaa ja kalaa. Naapurista saadaan maitoa. Viljaakin on, muutenkin jauhan sen itse myllyllä jauhoiksi. Talossa on usempi takka, keittiössä leivinuuni ja puuliesi, liiterissa puita. Pihassa on myös kaivo, jossa on ihan juomakelpoista vettä, vaikka sitä ei juuri nyt talousvetenä käytetäkään. Mies kalastaa ja metsästää, että pärjättäisiin ilman sähköäkin. Kumpikin päästäisiin töihinkin, kun työmatkaa on vain muutama kilometri. Kauppaan pitemmästi, että siellä ei tulisi varmaan kovin usein käytyä, mutta ei kai siellä olisi paljon sitten myytävääkään.
Minulla on ruokaa pakastin täynnä ja sain lakosta huolimatta tänään postin kotiinkuljettamana uudet vaatteenikin. Voin koko lakon ajan keskittyä Vikingsien tuotantokausiin, jotka just tilasin. Tyttäreni viihtyy puhelimensa kanssa ja hänkin sai pakettinsa tänään, joten hän tarvitsee vaan hyvän valaistuksen kuviinsa ja hyppysellisen ruokaa ettei vaan pääse lihoamaan, kun some sitä ja tätä.
Todella hyvin, sillä muutin pari vuotta sitten pois Hölmölandiasta.
Hyvin. Antaa mennä sähköt ja lämmötkin. Mulla on halkoja liiteri täynnä ja varaläskiä pidemmäksikin aikaa.