Rinne sekoilee taas: ”En tiedä mitä on tapahtunut”
–Tuossa yhteydessä, samalla kun Paatero oli menossa kertomaan asiasta julkisuuteen, hän sai kuulla, että 700 ihmistä on jo siirretty liikkeenluovutuksessa. Paatero ei ole hyväksynyt 700 ihmisen siirtoa missään vaiheessa, Rinne korosti.
Häneltä kysyttiin, onko valtionyhtiö siis harhauttanut omistajaohjausministeriä.
–Minä en tiedä mitä on tapahtunut, pääministeri vastasi.
Rinteen mukaan omistajaohjausministeri ”vastaa itsenäisesti rootelistaan”.
–Olen tietenkin keskustellut hänen (Paatero) kanssaan matkan varrella.
Pääministeri toivoi, että nyt päällä olevat ”työriidat saadaan ensin nippuun” ja sen jälkeen omistajaohjausministeri miettii, miten Postin tulevaisuus järjestetään
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/a5d579a2-fc26-4a10-bcd5-39b41a6a8…
Muista alkaa aina pettämään tiukassa tilanteessa.
Kommentit (8)
Tietämättömiä etsitään aina silloin tällöin metsistä. Mitä he tekevät eduskunnassa?
Vierailija kirjoitti:
Tietämättömiä etsitään aina silloin tällöin metsistä. Mitä he tekevät eduskunnassa?
Mitäs Rinne sanoi, kun hän itse oli ay-pomo?
Hän sanoi, että poliitikkojen ei pidä sekaantua työmarkkina-asioihin, siitä ei tule kuin sutta ja sekundaa.
Että noudattakoon nyt omaa neuvoaan.
Vierailija kirjoitti:
Sellaista se on kun ihmisiä laitetaan aivan liian suuriin saappaisiin.
Rinteellä on vaikeuksia täyttää edes yhtä saapasta kahdesta. Siksipä jatkuvasti saa selitellä miksei mikään luvattu toimi tai toteudu tai miten taas kerran kuulosti ihan siltä että pääministeri tai puolueensa puhui täyttä soopaa jostain asiasta.
Ei tainnut Paatero olla pestissä kun niiden 700 asioista päätettiin 2017, sen enempää kuin Rinnekään.
En olisi yllättynyt, jos Rinteellä todettaisiin jonkin sortin dementia tms. Minusta käytöksensä ja puheensa usein jotenkin tosi outoa ja hallitsematonta.
Kävelykin hänellä on tosi oudonnäköistä - häntä ei olisi mielestäni pitänyt missään nimessä valita pääministeriksi.
Ulkomaita myöten on hänen puheitaan ja habitustaan muut poliitikot ihmetelleet.
tätä juttua en seuraa kovin tarkasti, mutta kyllä pstin edustajan on jo aikja sitten todenneet että siirt on jo tehty. rinne ei taita uutisia seurata.
Vierailija kirjoitti:
Sellaista se on kun ihmisiä laitetaan aivan liian suuriin saappaisiin.
Tuo Postin hallitus on valittu Sipilän aikana. Omistajaohjausministeri ei voi mennä antamaan noottia Postin johtajalle ja hallitukselle.
Postin hallituksen jäsenten pitäisi tulla järkiinsä ja unohtaa kyykytyksen. Antaisivat asian olla ennallaan niin kiista ratkeaisi sillä. En käsitä, kuinka voi ottaa niin paljon Postin johtajan ja hallituksen kunnian päälle myöntää, että nyt oltiin tekemässä erehdystä ja pyytää anteeksi aiheuttamaansa mylläkkää?
Fiksu ihminen kun uskaltaa myöntää huonot päätöksensä ja todeta, että tuli nähtyä ettei homma toimi. Itse asiassa Postin pitäisi arvostaa työntekijöitään eikä potkia päähän heitä. Varmasti tämän episodin jälkeen moni alkaa suunnitella työpaikan vaihdosta.
Sitten onkin paketteja jakamassa luku- ja kirjoitustaidottomat halpuutettuun hintaan. Siitä vasta sirkus tuleekin!
Kansa voi puolestaan alkaa boikotoida Postia tämän episodin vuoksi. Siinäpä sitten miettivät taloutensa tilaa. Kyllä työntekijän pitää pystyä elämään palkallaan.
Sellaista se on kun ihmisiä laitetaan aivan liian suuriin saappaisiin.