Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Selkäkivusta kokemuksia?

Vierailija
11.11.2019 |

Olin liukastua ja siinä samalla selkäni nytkähti, tapahtui viime viikolla. Pari päivää menin buranoilla, ja sitten se olikin jo parempi, tuntui toki mutta ei ollut kivulias. Tänään kun koetin nousta sängystä olikin vaikeuksia päästä ylös kivun vuoksi ja nyt ei buranat enää autakaan. Kipu on selkeästi alaselän oikealla puolella ja säteilee siitä pitkälle jalkaan.
Onko kokemuksia mitä lääkäri voi tällaiselle tehdä, ja mikä lääke auttaisi kipuun? Menen huomenna työterveyteen, jos ei paremmaksi tässä välissä tule.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
11.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Välilevyn repeämä varmaan, nesteet tullut välilevystä pihalle ja painaa tuota hermoa, pahat leikataan muuten voi kestää parantua täysin jopa 14kk.

Magneettikuva kertoo kyllä asian.

Vierailija
2/5 |
11.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lääkäri ei voi tehdä sille mitään. Veikkaan, että siellä on pullistuma joka painaa hermoa mutta ei näille mitään tehdä jos et laske allesi vaivan takia vaan odotellaan että pullistuma kuivuu pois. Jotkut mt- lääkkeet ilmeisesti auttaa hermokipuun.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
11.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja panacod auttaa tai muut vahvemmat keskushermostoon vaikuttavat lääkkeet,

venyttely tai jumppa kielletty jos repeämä tai tyrä, hermo voi olla niin pahasti ärtynyt että on tulehdustilassa jos alat jumppailee niin kuin kaikki aina selkävaivaisia neuvoo tietämättä kivun syytä.

Vierailija
4/5 |
11.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

2, tehdään toki, mutta ei kunnallisella puolella ;) 

Vierailija
5/5 |
11.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kipu johtuu myös siitä, kun se välilevyn neste on todella paljon happamempaa kuin ympärillä oleva kudos, se aiheuttaa myös kipua jos siis nesteet on tullut pihalle. hermo kipu siihen päälle niin ei tunnu mitkään lääkkeet auttavan, Itselläni oli fentanyylilaastareita pahimman yli.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän viisi