Miten toimia tässä kohta moraalisesti oikein? Roskalava-ryhmä ja ensimmäinen varaaja _aina_ minua ahdistellut ex-työkaveri
Eli paikkakunnamme roskalavaryhmästä kyse, jonne olen useasti laittanut tavaraa annettavaksi. Nyt kuitenkin viimeisen kymmenisen tavaran varaaja on tämä entinen työkaveri. Hän siis aikoinaan puristeli minua rinnoista ja takapuolesta työaikana ja änkesi pari kertaa naisten pukuhuonetiloihin ahdistelemaan.
Sääntöjen mukaan tavara pitää antaa ensimmäiselle varaajalle. Olen nyt joutunut näihin ilmoituksiin kommentoimaan tyyliin "tämä menikin jo yhdelle tutulle" "Ei valitettavasti olekaan annettavana" ja "Tämä meni valitettavasti rikki" tms. Saan varmaan kohta jonkun bannin tuolle sivustolle tuon takia(?)
Minusta tuntuisi todella ahdistavalta antaa tälle tyypille osoitetietojani tai ylipäätään nähdä koko ihmistä. Kuitenkin tuolla ryhmässä tavara kiertää hyvin ja en haluaisi siitä erotakaan. Miten itse toimisit, jos olisit minä?
Kommentit (15)
Ja siis en tosiaankaan tiedä miten tämä mies ehtii aina ensimmäiseksi varaamaan, päivystääkö hän ryhmässä jatkuvasti vai onko tuollaiseen olemassa joku sovellus? (itse käytän pöytäkoneella niin en tiedä)
ap
Kuulostaapa inhottavalta tyypiltä! Ei se edes halua niitä kamoja, kunhan vaan tahtoo ahdistella sua.
Nouto jostain muualta kuin sun kotoa ja paikalle menee joku muu kuin sinä.
Sovi tapaaminen ja joku miespuolinen korsteeni viemään tavaran joka kerta. Joku tuttu varmasti auttaa kun kerrot tilanteen. Eiköhän parin kerran jälkeen luovuta.
Vierailija kirjoitti:
Kuulostaapa inhottavalta tyypiltä! Ei se edes halua niitä kamoja, kunhan vaan tahtoo ahdistella sua.
Siltä tosiaan vaikuttaa, sillä varasi parit korkokenkäni, naisten kosmetiikkatuotteita ja raskausajalle suositeltavia vitamiineja.
ap
En ole fb:ssä, joten en tiedä, miten se toimii, mutta kai voit panna tuolle hyypiölle henkilökohtaisen viestin? Että "En halua olla kanssasi missään tekemisissä, koska ahdistelit minua silloin 20xx-20yy. Toivon, että et yritä enää ottaa yhteyttä millään tavoin."
Jos ei usko, se menee jo stalkkaamisen puolelle, missä tapauksessa sinuna harkitsisin vakavasti rikosilmoituksen tekemistä ja lähestymiskieltoa. Onko hän yrittänyt ottaa sinuun mulla tavoin yhteyttä? Vähän liikaa "sattumaa" tuo, että on varannut kymmenen nimenomaan sinun lahjoittamaasi tavaraa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kuulostaapa inhottavalta tyypiltä! Ei se edes halua niitä kamoja, kunhan vaan tahtoo ahdistella sua.
Siltä tosiaan vaikuttaa, sillä varasi parit korkokenkäni, naisten kosmetiikkatuotteita ja raskausajalle suositeltavia vitamiineja.
ap
No just joo, huono provo paljastettu.
Ei jatkoon.
0/5
Estä tyyppi, silloin hän ei näe sun ilmoituksia ja juttuja.
Sen kun vetäydyt saitilta. Ilmaisesta tavarasta pääsee helposti eroon ilman mitään facebooksaittejakin. Vie romppeesi kierrätyskeskukseen tai vaikka jätteenkeräyslaitoksiin, niissä on yleensä osasto myös kierrätystavaralle.
Porvoossa sattuu ja tapahtuu kaikenlaista.
Huokaus, 8 ei ollut oikea ap. Jollakulla on vaan ilmeisesti tylsää.
Ihan perus huonekaluja, kirjoja, levyjä yms. varaillut.
ap
No on äijällä pokkaa. Luulisi edes että hävettäisi.
Ilmoitat vain että se menee seuraavalle koska olet ko. miehellä on taustaa seksuaalisesta häiriköinnistä.