Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Toni sai Mensan testistä huippupisteet, mutta ei ymmärrä "yllättäviä menoja", ja "se on rikki"-lause saa verenpaineen nousemaan

Vierailija
02.11.2019 |

Jotenkin jännää, että Mensan testeissä pärjännyt ihminen ei ymmärrä reaalielämää eikä sitä, ettei kaikilla ole samoja kiinnostuksen kohteita. (Kuten nyt tuo laitteiden korjaamisen osaaminen.)

"Toinen asia, mitä en ymmärrä, on se, että elämässä voi tulla ”yllättäviä menoja”. Miten jollekin 25-vuotiaalle, joka on ollut jo seitsemän vuotta aikuinen, voivat menot tulla yllätyksenä? Kaikki näkyy tilitiedoissa. Kun laskee menojen keskiarvon, saa selville, paljonko käyttötilillä tarvitaan rahaa."

"En aina ymmärrä ihmisiä, jotka eivät osaa korjata mekaanisia laitteita. ”Se vaan on rikki” -lause saa verenpaineeni nousemaan. Pitää pystyä yksilöimään, mikä on rikki."

https://www.menaiset.fi/artikkeli/suhteet/ihmissuhteet/tonilla-oli-peru…

Leppoisan kuuloinen ihminen tuo Toni.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
02.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei korkea ÄO tarkoita että on pakosti empaattinen tai "leppoisa". Hieno päättelykyky sulla.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla