Downsiftaajat, tahallaan työttömät - Kertokaa!
Ootko jäänyt työttömäksi omasta halusta tai muuten downsiftannut oikein isommalla kädellä esim. vaihtanut kokonaan alaa helpompaan tms?
Kuulisin mielelläni kokemuksia ja ajatuksia! Haastava, hyvinpalkattu työ uuvuttaa ja yhä useammin ajattelen, kuinka ihanaa olisi viettää päivät rennosti ja vapaasti kotona nauttien, mutta vähään tyytyen.
Kommentit (4)
Sinä se jaksat loputtomasti kadehtia työttömiä.
Lehdenjakajien
Jatkuvat, toistuvat, törkeät PALKANALENNUKSET
vuodesta 2005!
Nyt riitti. Monia lopputilin ottaneita.👌👏
Tänne tulevat refugLoiset saivat lopullisesti mielipiteeni kääntymään.
Minulle kans, seinästä raha.
Minä tein kymmenisen vuotta töitä 4500e kk-palkalla, mutta väsyin lopulta surkeaan työilmapiirin, pitkiin päiviin ja vastuuseen.
Otin loparit. Samassa rytäkässä myimme ok-talon ja vaihdoimme 70 m2 pienempään asuntoon.
Tästä on nyt kohta vuosi. Elämä on kyllä yksinkertaisempaa ja parempaa, en yhtään kaipaa takaisin. Olen ollut tietoisesti ostolakossa ja panostanut lähellä tuotettuun kasvisruokaan. Päivärytmiä olen rakentanut liikkumisen ja parin vapaaehtoistyön ympärille. Koululaiseni on jo iso, mutta tuntuu silti ihanalta olla kotona kun hän lähtee ja tulee.
Tänä syksynä on tullut olo, että jotain töitäkin voisi vielä tehdä, erilaisia liikeideoita pyörii mielessä, mutta hyvin pienimuotoista.
Minulla oli tähän hyvät mahdollisuudet, koska noina työvuosina olen esim päässyt matkustelemaan kyllästymiseen asti ja ostanut paljon (liikaa) laadukkaita vaatteita, se ostolakko on tullut ihan tarpeeseen. Säästöjä on jonkin verran, mutta hyvin olemme tulleet toimeen pienelläkin rahalla.
Niin kauan, kun minulla ei ole omavalmentajani, TE-toimiston "asiantuntija" tai joku muu älyllisesti alamittainen viranomainen "hoitamassa" asioitani, minulla menee hyvin. En oikeastaan juo (yhden tai kaksi keskiolutta saatan harvakseltaan ottaa) enkä polta, joten tulen mainiosti toimeen, kun menonikin on niin vähäiset. Olisin tutkintoni (FM) suorittamisen jälkeen halunnut työllistyä vakituisesti, mutta tarjolla oli vain erilaisia pätkätöitä. Pätkätöiden välissä suoritin muutamia täydennyskoulutusjaksoja, mutta nekään eivät tuoneet vakituista työtä. Lopulta kyllästyin näihin huonosti palkattuihin pätkätöihin ja, kun ikääkin alkoi olla "liikaa" työnantajien mielestä, jättäydyin pois työelämästä. Ilmoitin vain näille pätkätyönantajille, että en ole käytettävissä enää jatkossa. Sen jälkeen olen ollut käytännöllisesti katsoen työttömänä. Nyt olen vaihteeksi "työllinen", koska käyn TE-toimiston turhanpäiväistä CV- ja työnhakukurssia. Kurssi loppuu joulukuun alkupuolella, jonka jälkeen saan luultavasti olla taas jonkin aikaa rauhassa.