Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten te järjestätte lastenne synttärit?

Vierailija
19.10.2019 |

Kuinka monta vierasta kutsutte yleensä? Lapseni täytti kolme ja ajateltiin pitää pienimuotoiset juhlat. Leivoin kakkua ja jotain suolaista aikuisille. Lapsia oli vieraina 2 ja aikuisia neljä. Keittiössä meni tästä 'pienimuotoisesta' kokkailusta koko edeltävä päivä, sisältäen ruokatilan koristelut ym. Juhlien jälkeen oli aika kaoottinen sotku ja ei siinä mitään mutta mietin vaan, että on kyllä hullua, kuinka monet kutsuu toistakymmentä lasta juhliinsa. Tuntuu muutenkin monilla lastenkutsuilla vierailleena siltä, että kyseessä on lasten juhluen ohella aikuisten kilpa-ajot; kenellä parhaat tarjottavat ja viihdykkeet lapsille.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
19.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hoplop tai muu vastaava paikka. Vieraita 10-15. Säilyy koti ehjänä.

Vierailija
2/9 |
19.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luulenpa, että tämä on meilläkin seuraavien synttäreiden ohjelma. Kolme lasta sai kodin jo niin kaaokseen, että toimii hyvänä syynä ulkoistaa juhliminen. Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
19.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poissa kotoa. Aina. Meillä on kolme lasta.

Vierailija
4/9 |
19.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lasten sukulaissynttärit on aina vietetty kotona, vieraina yleensä 3 pikkulasta, 7 aikuista. Lisäksi olemme viettäneet seuraavana päivänä toisen kattauksen, jonne on kutsuttu meidän vanhempien kavereita. Yleensä paikalle on saapunut 5 aikuista ja 2 pikkulasta, tuleviin juhliin myös 1 vauva. Tämä kaksipäiväisyys on meille hyvä tapa, kun aina leivon ihan liikaa kaikkea niin saa sitten syötettyä kavereille :D. Oman perheen puolesta meitä on 2+2. Mitään koristeluja en ole tehnyt jos kattausta servetteineen ei lasketa.

Esikoiselle järkkäsin viime keväänä ekat kaverisynttärit, hän täytti 4v. Kutsuin hänen päiväkotinsa lapset (12kpl), vain pari jäi tulematta. Juhlat vietettiin säävarauksella leikkipuistossa, kaikilla oli vanhempi mukana ja kotona olisi ollut ahdasta, ehkä jopa kiusallistakin kun noin 80% ei puhunut suomea. Tuo oli kätevää, ei tarvinnut niin stressata koristeluista, tarjoiluista eikä ohjelmanumeroista. Eikä siivota ennen eikä jälkeen, eikä maksaa itseään kipeäksi.

Vierailija
5/9 |
19.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kahtena päivänä on pidettävä kun vieraita on niin paljon. 8 aikuista ja 18 lasta. Onhan siinä hommaa.. ainakin leipomisen suhteen. Onneksi voi tehdä paljon etukäteen valmiiksi.

Vierailija
6/9 |
19.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

5-10 lasta on ollut meillä juhlissa. Niiden järjestelyyn on ajallisesti mennyt ehkä noin 3-4 tuntia jälkien siivoamiseen noin 1 tunti. Ylioppilas juhlia valmisteltiin yks kokonainen päivä muttei siihenkään viikkoa saatu menemään niin kuin joillakin. Ja kaikki on leivottu aina itse. Ehkä johtuu siitä että meillä järjestelyt ei oo yhden ihmisen harteilla

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
19.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Monenlaisia juhlia järjestetty vuosien varrella, lapsia neljä. 4-10-vuotissynttärit kaverisynttäreitä, kavereita ollut paikalla n. 7-17 ja lisäksi sukusynttärit kummeille ja mummeille. Myöhemmin (yli 10v.) kutsuttu pari hyvää ystävää esim.elokuviin tai kahvilaan tms.

Sankarin toiveen mukaan menty, yleensä juhlat olleet kotona, parit juhlat Pizza Raxissa ja yhdet HopLopissa. Kotona ohjelmassa ollut leikkejä, herkuttelua ja ongintaa.

Vierailija
8/9 |
19.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on nyt kahtena vuonna ollut hoplopissa ja 8 lasta. On niin helppoa. Vaikka maksaakin, niin on sen arvoista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
19.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun neuvot lastenkutsuille:

-Älä siivoa ennen juhlia vaan vasta juhlien jälkeen.

-Älä leivo itse mitään alusta alkaen, lapset eivät arvosta leipomuksia.

-Tarjoiluksi käy esim. dippivihannekset, sipsit, keksit ja ja jäätelökakku.

-Suunnittele ohjelmaa koko synttäreiden ajaksi, jotta synttärit eivät mene pelkäksi riehumiseksi. (Netistä löytyy kivoja kilpailuja ja leikkejä. Varaa karkkia palkinnoiksi.

-Rajaa vieraiden määrä kodin koon mukaan ja laita kutsuun juhlien kesto (yleensä 2 tuntia). Jos kaikki eivät mahdu ruokapöydän ääreen, niin levitä piknik-liina olohuoneen lattialle.

P.S. Aikuisten (mummit ja kummit) juhlat voi sitten järjestää erikseen pienemmällä porukalla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yhdeksän seitsemän