Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

En muista milloin menkat alkoivat, mahdotonta laskea LA?

19.10.2019 |

25 v. ensimmäistä kertaa raskaana.

Sovittiin miehen kanssa, että jätetään ehkäisy pois ja lapsi saa tulla, jos on tullakseen. En ole pariin vuoteen merkannut ylös kuukautisiani, koska en ole nähnyt sille tarvetta. Ajateltiin, että lapsen tekemiseen menisi monta kuukautta, jolloin minulla olisi aikaa kirjoittaa ylös kuukautiskiertoni. Noh, kävikin niin, että tulin raskaaksi muutamalla yrityksellä ja neuvolaan soittaessani en osannut sanoa tarkkaa päivämäärää viime menkkojeni alkamisesta. Annoin jonkun epämääräisen päivämäärän, mutta todellisuudessa se voi heittää jopa viikolla.

Onko siis vauvan laskettuaika nyt hyvin epätarkka vai kannattaako siihen edes kiinnittää huomiota? Ilmeisesti hyvin harva lapsi syntyy laskettuna aikana.

Kommentit (1)

1/1 |
02.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se laskettu aika on arvioitu laskettu aika, ja voi muuttua ja varmasti muuttuukin ekassa ultrassa kun nähdään minkä kokoinen lapsi silloin on. Kannattaa vaan neuvolassa varmistaa se että ei oo ihan varma milloin ne menkat tosiaan on ollu, saat sitten varmasti oikeaan aikaan verikokeet ja ultrat sun muut :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla