Terveyshömpötykset
Noita fitness-ja terveysbloggaajia tms on nyt tosi paljon. Treeenivinkit kaikilla samat ja viesti sama eli treenaa ja syö terveellisesti.
Suurimmalla osalla suomalaisia ei ole vara tehdä itse smoothieta ja ostaa tuoreita aineksia joka päivä eikä edes joka neljäs.
Siksi nuo instastoorit jne terveellisistä vihreistä herkuista vain masentaa, kun ei ole vara.
Kommentit (5)
Älä siis katsele mitään instastooreja. Terveellistä ruokaa saa kyllä halvallakin.
Ei se varmaan hirveetä myrkkyä voi olla jos tekee se A- jugurtista ja itsepoimituista marjoista.
Kierrä kaikki missä sanotaan jonkin olevan terveellistä. Ei ole. Syö sitä mitä vanhempasi söivät, jos he ovat terveitä. Vältä ennenkaikkea stressiä, joka aivopesusta tulee. Aivopesua harrastaa sekä itseoppineet että ravitsemusprofessoreista alkaen koko masinointikoneisto.
Lopeta niiden instastoorien lukeminen ja kokeile ajatella ihan itse mikä on sulle parasta. Smoothiet ei ensinnäkään ole erityisen terveellisiä riippumatta siitä mistä ne valmistetaan. Jos niitä kuitenkin haluaa, myöskään niiden instastooriem versiot eivät paljoa maksa. On ihmeellisen yleinen myytti että joku lehtikaalipuntti ja pari kurkun pätkää vie talouden kuralle, kun oman kokemuksen mukaan se on ennemminkin marinoimaton liha/kala/kana mikä sitä lompakkoa pahiten kurittaa.
Smoothiet ei edes ole niin terveellisiä kuin kuvitellaan.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/laakari-tyrmaa-smoothiet-voivat-tuho…