Pakottaako teidän lastenne oppilaat ilmastomielenosoitukseen pe 27.9.?
Olen kuullut, että joissain kouluissa ilmastolakko ja mielenosoitukseen eduskuntatalon edessä osallistuminen katsotaan koulutyöksi ja on siis samalla tavalla pakollista, kuin koulutyö.
Yksityiskohdat kiinnostavat:
- koskeeko tämä teidän lastenne koulua?
- onko asiasta informoitu wilmassa?
- viedäänkö lapset opettajien toimesta mielenosoitukseen?
- minkä ikäisistä lapsista kyse?
- annatteko lastenne osallistua ko tapahtumaan?
- mikäli ette, oletteko olleet yhteydessä kouluun asian tiimoilta?
Kiitos vastauksista etukäteen!
Kommentit (11)
Eipä ole kuulunut yhtään mitään. Vuosi sitten tuli Wilma-viesti edellispäivänä, jossa kerrottiin, että vanhempi voi anoa päivän lapselleen vapaaksi, muussa tapauksessa kyseessä on luvaton poissaolo.
Taatusti ei koulu vie mielenosoitukseen, sehän maksaisi rahaa, kun pitäisi hommata bussikuljetus oppilaille. Vaikka pelkästään yläkoululaiset kuskattaisiin, se tarkoittaisi n. 500 oppilaan bussikyytejä.
Keväällä tuo oli vapaaehtoista ja jos lapsi ei osallistunut koulutyöhön, vanhempien piti ilmoittaa lapsi poissaolevaksi. Muuten tuli selvittämätön poissaolo-merkintä. Ei ole tullut wilmassa mitään tietoa koulun puolelta. Syyksi oletan, että tälläkään kertaa ei ole koulun tapahtumasta kyse. Viimeeksikin tuo poissaolomerkintätieto tuli silloin aamulla kun se miekkari oli. Kyseessä espoolainen yläkoulu, jossa noita ilmastoasioita opiskellaan ihan oikeasti, koulussa luonnontiedepainotus. Ala-astettahan tuo ei koskenut viimeksi mitenkään ja tuo lúkiolainen nyt muutenkin tekee päätökset itse, kun on 18v.
Toisaalta, ihan hyvähän se olisi, että tuota kansalaisvaikuttamisen eri osa-alueitakin käsiteltäisiin koulussa. Tuossahan nyt olisi ihan elävää tekemistä. Eikä vaan kirjasta pänttäämistä.
En ole kuullut Espoon isossa yläkoulussa ainakaan asiasta. Minun puolesta seiskaluokkalainen saa mennä sinne, jos koulu maksaa matkat ja tilanne siellä on hallinnassa. Ei se kyllä mitään auta, vaan muutokset lähtevät ihan muualta kuin lakkoilusta. Olemme kyllä puhuneet nämä asiat jo monta kertaa kotona, tehneet selkeitä laskelmia perheemme teoista jo silloin keväällä, enempää emme pysty tekemään.
Vierailija kirjoitti:
Eipä ole kuulunut yhtään mitään. Vuosi sitten tuli Wilma-viesti edellispäivänä, jossa kerrottiin, että vanhempi voi anoa päivän lapselleen vapaaksi, muussa tapauksessa kyseessä on luvaton poissaolo.
Taatusti ei koulu vie mielenosoitukseen, sehän maksaisi rahaa, kun pitäisi hommata bussikuljetus oppilaille. Vaikka pelkästään yläkoululaiset kuskattaisiin, se tarkoittaisi n. 500 oppilaan bussikyytejä.
Ja tämä siis Oulussa, jossa käsittääkseni on oma tilaisuutensa keskustassa, luultavasti kaupungintalon edessä tms.
Saa olla pois jos haluaa.. Keväällä kaikki muut lukiossa oli "lakossa" eli oikeasti vaan omalla vapaalla (tiedän koska näin ne puhu..). Itse olin tunnilla lukiossa ainioana opiskelijana eli sain myös vapaata koska ei se ope nyt yhdelle viitti opettaa
Katsoin Wilman ja asiasta ei ole tullut mitään viestiä. Espoo/yläkoulu täälläkin.
Lakkoilisivat mieluummin tuon turhan pakkoruotsin poistamiseksi. Myös virkamiesruotsin poistaminen olisi hyvä lakkoilun aihe.
Siis pakottaako teidän lastenne koulu oppilaat ilmastomielenosoitukseen
Anteeksi painovirhe!
Ap