Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kumma, kun ikää tulee lisää niin tuntuu että ei jaksaisi enää mitään. Ja olen 38 v.

vesisadepäivä
19.09.2019 |

Onkohan tämä nyt sitä masennusta? Nykyään ärsyttää kaikki. Harmittaa itseäkin kun kuulostan nykyään joltain mielensä pahoittajalta ja marttyyriltä.
Minulla on mukava, ihana ja kaikinpuolin täydellinen mies. Silti saatan hyvänäkin päivänä ärsyyntyä jostain asiasta niin että alan paasaamaan ts. mäkättämään jostain turhasta. Tällainen tilanne menee nopeasti ohi ja kun keskustelemme asian heti, olen taas hyvällä tuulella. Tiedän tällaisen kinastelun/ valitukseni aikana itsekin että tilanne on pian ohi. Meillä ei koskaan ole isoja tai pitkiä riitoja.

Mieheni on vauhdikas , sosiaalinen ja iloinen tyyppi. Hänellä on harrastuksia, jotka osa ovat säännöllisiä ja jotka vaativat suuren osan vapaa-ajasta ja intensiivistä panostamista.
Osa harrastuksista sellaisia joissa mies käy satunnaisesti.
Mies on pyytänyt mukaan erääseen peli-kisaan, kun hän ja pelikaverinsa keräsivät joukkueeseen porukkaa. Kisa oli leikkimielinen kisa joka olis kestänyt kokonaisen viikonlopun ja olisi pitänyt yöpyä mökissä. Näissä reissuissa jotkut ottavat alkoholia enempi, toiset vähemmän. Mielestäni tämmöset reissut kuulostaa lapsellisilta vaikka tiedän että joukkueissa on mukana myös keski ikäisiä.
Mutta itselläni tällaisista tulee mieleen opiskeluajat. En enää jaksaisi tuollaisia reissuja , eikä vain sen alkoholin takia vaan siksi koska siellä on paljon uusia ihmisiä.
Mies hokee aina että on hauskaa kun tutustuu uusiin ihmisiin.
Olen ollut aika usein miehen mukana erään toisen harrastuksen parissa missä tapaa paljon ihmisiä, ja tämä on ihan mukavaa sillointällöin mutten kovin usein jaksa. Tietysti minulla on omatkin menoni ja harrastukseni jotka tosin ovat ihan perus lenkkeily- ja kuntosaliharrastuksia jne. Onko minulla nyt jo tullut joku vanhuus , tai masennus kun en jaksa aina uusia ihmisiä ja ihmisjoukkoja ja olen näin negatiivinen?
Ja ärsyttää miehen innostuneisuus ja hössötys jostain kisoista tai harrasteporukan pikkujoulu-juhlista, eli se että hän haluaa minutkin mukaan vaikka olen ehdottanut sitäkin että menisi yksin?

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi seitsemän