Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

opintolainan takaisinmaksusta

Vierailija
15.09.2019 |

Eli nykyään saa 650€/kk opintolainaa ja tyypillinen takaisinmaksuaika on noin tuplat siihen verrattuna mitä lainaa on otettu. Tuolla perusteella siis pitäisi maksaa reilu 300/kk takaisin.
Nyt sitten tulee mieleen se varsinainen ongelma eli entisaikaan vaikka olisi ollut työtön niin pienempää opintolainaa tuli lyhennettyä niin pieniä eriä että jopa työttömänä pysyi vauhdissa mukana. Nyt voi tulla todellisia ongelmia jos pitäisi pienestä peruspäivärahasta (alle 500/kk) irroittaa reilu 300 opintolainan lyhennykseen joka kuukausi.
Mahtoiko hallitus miettiä tätä ongelmaa vai onko tarkoitus että ne hölmöt jotka on ottaneet lainaa ja jää työttömäksi opiskelujen jälkeen saa samantien maksuhäiriön ja muut asiaanliittyvät ongelmat?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
15.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ketäpä moinen pikkuongelma kiinnostaisi. Kaikkihan täällä on rikkaita ja tuloja on sen satatonnia kuussa. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla