Saako lääkkeitä lentopelkoon?
Kommentit (9)
Kyllä on mahdollista saada jotain rauhoittavaa lääkettä (jotain bentsoryhmän lääkettä) lentopelkoon. Vievät hyvin pelon ja ahdistuksen pois. Kannattaa kokeilla ottaa lääkärin määräämä annos kerran ennen matkaa tosin, että näkee miten reagoi: jos se käy suorastaan nukuttamaan kovasti, sitten pienempi annos vain lentoa ennen.
Onko pelkosi voimakasta vai lähinnä hermostuneisuutta?
Minua on alkanut vanhemmiten hermostuttamaan nousut ja laskut. Vaikka aina sanotaan, ettei alkoholi ole hyvä konsti siihen, niin minulle se on. Lasi viiniä ennen lähtöä ja koneessa vähän ennen laskua, niin olen sopivan rento.
Mihinkään lentokauhuun se ehkä ei riitä, mutta minulle toimii.
Jätä lentämättä. Itse keksittyihin ongelmiin ei lääkäreillä ole aikaa tai kiinnostusta perehtyä.
Saahan niitä. Itsellä ei tosin kympin pameista ollut mitään hyötyä vaikka söin niitä 2kpl ennen lentoa.
Mistä se pelko johtuu? Itse kävin lentopelkokurssilla. Edelleen jännitän mutta en pelkää paniikinomaisesti
Vierailija kirjoitti:
Jätä lentämättä. Itse keksittyihin ongelmiin ei lääkäreillä ole aikaa tai kiinnostusta perehtyä.
Ompas, yksityisellä on aikaa jos on valmis maksamaan. Että tervetuloa vaan.
Vierailija kirjoitti:
Mistä se pelko johtuu? Itse kävin lentopelkokurssilla. Edelleen jännitän mutta en pelkää paniikinomaisesti
En ole ap, mutta itselläni on paha suljetun paikan kammo, eli en lennä enkä käytä hissejä.
Lentämistä on turha pelätä. Luota vain siihen tosiasiaan että pääset aivan varmasti alas, kuten jokainen tähänkin saakka.
D iapamia 5 mg ainakin.