Käykö teillä isä- tai äitipuolet vanhempainilloissa?
Meillä oli koko koulun yhteinen vanhempainilta, ja mieheni oli AINOA ei-biologinen paikalla olija. Eikö se ole outoa?
Vai onko teistä oudompaa se, että hän on mukana kaikissa vanhempainvarteissa jne vaikkei oikea isä olekaan?
Kommentit (7)
opet suhtautuvat kivasti siihen että hän on aina paikalla, miten muut vanhemmat mahtavat ajatella?
ap
tapaamiset on sovittu joka toinen viikonloppu. Äitiä ei kiinnosta tarhan/koulun asiat, kun hän ei ole arkea pyörittämässä. Minä huolehdin sekä biologisesti omieni, että saamieni omien lasten kouluasioista. Käyn kaikki vanhempain-illat, kehityskeskustelut, terveydenhoitajat, lääkärit jne. koskaan ei kukaan missään yhteydessä ole katsonut karsaasti sitä, että minä olen ko. hommat hoitanut. Otsassani ei lue, että olen " vain" äitipuoli, enkä koe itsekään sellainen olevani. Olen meidän perheessä äiti, riippumatta siitä, olenko synnyttänyt lapsen vai en. Mieheni on paljon työn vuoksi iltaisin poissa, joten siitäkin syystä kaikki ko. asiat ovat jääneet minun hoidettavaksi. Lasten luokkatovereiden vanhemmat eivät näe mistään eivätkä tiedä mistään, kuka kenenkin äiti tai isä on, asuvatko vanhemmat yhdessä tms. En minäkään tiedä lasten luokkatovereiden, muuta kuin ihan lähimpien, vanhempien suhteista, eikä edes kiinnosta. Silloin kun hommat tulee hoidettua ja lapset voi hyvin, ihan sama istuuko vanhempainillassa kokonaisia vai puolikkaita, naimisissa olevia tai eronneita vanhempia.
Hän huolehtii pojan läksyjen kuulustelemisesta, auttaa matikassa ym. joten mielestäni on luonnollista että hän sosiaalisena vanhempana käyn vanhenpainilloissa ja -varteissa.
Koulun joulu- ja kevätjuhlissa käyn minä (äiti), mieheni sekä lapsen isä vaimoineen ja lapsineen (sisaruspuolet). Onneksi on iso juhlasali =)
Harrastuksen, jalkapalloilun, vanhempainilloissa käy vain isäpuoli.
Vastaan meillä lasten koulukäynnistä, siksi näin.
Minua ei haittaa, vaikka äitipuoli olisi mukana vanhempainilloissakin. Ei tosin haittaa, vaikka ei osallistukaan...
Päiväkodin joulu- ja kevätjuhlissa on ollut myös äitipuoli mukana. Mielestäni se on ollut hyvä asia. Pienemmissä juhlissa olen ollut pääsääntöisesti yksin.
Kun bioäitiä ei ole kiinnostanut. Mies menee yksin vanhempieniltaan, enkä sinne ole ollut itseäni tyrkyttämässäkään.