Pitääkö viisaudenhampaat poistaa?
Olen kohta 27-vuotias ja 3/4 viisaudenhampaista on puhkeamatta. Yksi on puhjennut, mutta hammaslääkärin mielestä sitä ei ainakaan vielä kannata poistaa. Pitäisikö se kuitenkin poistaa? Ja mahtaako nuo kolme viisaudenhammasta enää edes puhjeta, kun eivät tähän ikään mennessä ole tulleet ulos?
Kommentit (11)
Eihän niitä pakko ole poistattaa, jos eivät vaivaa, mutta reikiintyvät helpommin kuin muut hampaat.
Ei niitä mikään pakko ole poistaa, jos eivät haittaa. Helpomminhan ne reikiintyy ku ei saa helposti putsattua.
Mulla on vain yksi viisaudenhammas puhjennut n. kolmekymppisena ja se on suussa edelleen viitisentoista vuotta myohemmin. Hammaslaakarin mielesta ei tarvinnut poistaa kun suussa/ikenissa kerran oli sille tilaa, ja siina on hyvin pienet juuret.
Eika siina mitaan reikia ole ainakaan viela ollut, kayn kerran vuodessa tarkistuksessa ja aina on reikia nolla.
Kiinnostaisi tietaa etta miksi juuri nuo hampaat (muka) reikiintyvat helpommin?
Hammaslääkäri sanoo ettei kannata niin tullaan hakemaan mammapalstalta toista mielipidettä. :D Mutta tosiaan turha niitä on poistaa jos eivät vaivaa.
Hammaslääkärini sanoi, että yli 30-vuotiaalta ei välttämättä kannata poistaa alahampaita, koska siinä on hermovaurion riski. No, hermovauriota ei tullut, mutta yläviisuria poistettaessa tuli reikä poskionteloon eikä sekään ollut kiva juttu.
treffit kirjoitti:
Mulla on vain yksi viisaudenhammas puhjennut n. kolmekymppisena ja se on suussa edelleen viitisentoista vuotta myohemmin. Hammaslaakarin mielesta ei tarvinnut poistaa kun suussa/ikenissa kerran oli sille tilaa, ja siina on hyvin pienet juuret.
Eika siina mitaan reikia ole ainakaan viela ollut, kayn kerran vuodessa tarkistuksessa ja aina on reikia nolla.
Kiinnostaisi tietaa etta miksi juuri nuo hampaat (muka) reikiintyvat helpommin?
Minulla ei ole koskaan ollut reikiä muissa hampaissa, mutta yhdessä viisurissa oli. Kas näin on anekdotaaliset todisteet vastakkain.
Ei mut. Viisaudenhampaan puhkeamista ei välttämättä heti hoksaa, ja sitten ei tule pestyä sitä osittain puhjennutta hammasta, jossa bakteerit pesii vielä helpommin kuin kokonaan puhjenneessa.
Jos ne mahtuu suuhun, niin ei tarvitse poistaa. Eivätkä reikiinny yhtään sen helpommin kuin muutkaan, jos vain puhdistaa kunnolla. Itselläni on kaikki tallella, jotain pieniä paikkoja niissä kai on, kuten lähes kaikissa muissakin hampaissa.
n-50
Ei tarvitse jos mahtuu olemaan eikä kipuile, ja ovat joko puhkeamatta tai puhkeavat kokonaan. Mutta koska niitä on hankalampi putsata sijaintinsa takia niin ne reikiintyvät helpommin ja etenkin osittain puhjenneet ovat hyvin tulehdusalttiita. Yleensä jos viisurit tulehtuvat niin ne suoraan poistetaan yrittämättä juurihoitoa.
Mulla on kaikki tallella ja puhkeamatta. En ole antanut poistattaa. Ainoat ehjät hampaat suussani.
N51
No itse nuorena kammoksuin ajatusta niiden poistamisesta. Vanhempana, niitä puhkeili ja reikiintyivät ja ilmeisesti tulehtuivat, vuosivat märkää. Työlästä oli elää niiden kanssa. Reikiä piti tikuttaa tyhjäksi ruuanmuruista, että sai syötyä.
Olin aiemmin siis huonossa kunnossa ja kesti aikaa, että sain itseni järjestettyä siihen kuntoon, että pystyin ravaamaan hammaslääkärissä.
Viimeinen jäi poistamatta tuolloin ja myöhemmin sekin kipeytyi, että piti napsia särkylääkettä, että sai nukuttua. No nyt on sekin onneksi poistettu.
Ei niitä tarvitse poistaa jos eivät ole puhjenneet eivätkä aiheuta haittaa. Röntgenkuvat yleensä otetaan joka tapauksessa koska päällepäin ei nähdä miten ne vaikuttavat esim. muiden hampaiden asentoon jne. Puhjettuaan viisaudenhampaat on parempi poistattaa vaikkei varsinaista muuta haittaa olisikaan, koska niihin tulee helposti reikiä ja tämän myötä myös viereisiin hampaisiin tulee helpommin reikiä.
Itsellä esim. on vain yksi viisuri neljästä puhjennut mutta kaikki menee varmaankin poistoon koska leukaluuni on niille liian pieni eikä ne mahdu kasvamaan/haittaa muiden hampaiden olemista.