En jaksa enää huostaanottoa!
Koko tilanne eteni yllättäen vaikka minä olin uhri. Lapseni on luonani säännöllisesti kotilomilla mutta en jaksa tätä tilannetta ja epävarmuutta. Olen kai liian herkkä tähän kaikkeen.
Kommentit (13)
Vaikea kommentoida mitään näillä tiedoilla.
Vierailija kirjoitti:
Pakko jaksaa ja hyväksyä se ettet saa lasta enää kotiin.
Miksi en saisi? Perusteluja? Sillä perusteluja väärälle kohtelulle tulee kyllä takaisin.
Vierailija kirjoitti:
Miksi lapsi otettiin huostaan?
I
Lapseni isä oli äärimmäisen väkivaltainen minua kohtaan ja pakenin lopulta ääritilanteessa mutta puhalsin promillin koska olin itkenyt hakattuna. Olin hädässä, hakattu ja peloissani.
Miehellä oli jo pitkä ehdonalainen tuomio muhun kohdistuneesta väkivallasta eikä suostunut jättämään rauhaan. Nyt hänellä on oikea vankeustuomio!
Mä hoidin lastani aina yksin, kävin töissä, on VTM koulutus. Tuntuu että väärään mieheen meni äitiys ja ura.
Lapsi viety oikeista syistä.
Olisit saanut pitää lapsen jos olisit eronnut heti ja paennut turvakotiin.
Olisivat sieltä hankkineet sulle. asunnon.
Mikäli elää miehen kanssa joka vaarantaa lapsen tai äidin niin lapsi kyllä viedään pois koska sinä sallit kaiken kun olet miehen kanssa.
Tuttu teki toisin ja sai pitää lapsen. Turvakodista lähtivät toiseen uuteen kotiin.
Puhalsit promillen, koska olit itkenyt hakattuna. Whaaat.
Ensinnäkin, huostaanotto ei ole rangaistus sinulle, vaan keino suojella lasta. Toisekseen, kertomasi perusteella kuulostaa siltä että hyvästä syystä tähän päädyttiin. Mieti nyt itsekin! Väkivaltainen isä riehuu ja hakkaa äitiä, ja äiti päättää vetää itsensä promillen humalaan sensijaan että hoitaisi itsensä ja lapsensa turvaan! Sano nyt vielä että lapsi oli paikalla todistamassa koko episodia! Outoa myös että tässä yhteydessä vetoat koulutukseesi ikään kuin lieventävänä asiana. Sillä asialla kun ei ole yhtään mitään tekemistä lastensuojelun tarpeen kanssa.
Sen promillen takiako huostaanotto tapahtui?
Ei itkemisestä tule promilleja. Kännipäissäsi ajoit.
Kuitenkin olit itse rymynnyt kännissä itsesi mustelmille, yrität vain vierittää syytä miehelle. Ei pelkästä itkemisestä maagisesti synny alkoholia verenkiertoon
Käsitänkö nyt oikein että olette dokanneet ja mies on pahoinpidellyt sinut TAAS? Ilmeisesti et ymmärrä että sinun tehtäväsi on suojella lasta näkemästä ja kokemasta perheväkivaltaa. Et ilmeisesti ymmärrä myös sitäkään, että jos olet lapsesta vastuussa et voi juoda itseäsi humalaan.
Kuulostaa todella siltä että perheenne tarvitsee apua ja huostaanotto on tehty lapsen parasta ajatellen.
Pakko jaksaa ja hyväksyä se ettet saa lasta enää kotiin.