Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Jäin pois yliopistolta ja päädyin duunariksi. En halua nähdä ketään vanhoja ystäviä!

Vierailija
21.08.2019 |

Opiskeluajoista on siis perikymmentä vuotta. Gradu versio jäi korpulle,joka on jossain

Juuri sain kuulla, että vanha ystäväni ,joka valmistunut ja tehnyt alan töitä vuodet , harrastaa sijoituskämppien ostelua.
Kahdella vanhalla kaverilla on erittäin hyvät virat jossain ministeriöiden uumenissa.
En halua nähdä ketään.
Olen onneksi poissa kaupungista niin paljon ettei vaaraa ole. Teen vuorotyötä ja reissaan aina kun rahat saan kasaan.

Ja ihan turha alkaa enää valmistumista yrittämään. Mitään työpaikkaa ei enää saa, ne suhteet ja verkottumisen on menneet jo. Eikä niitä oikein ollutkaan.
Mutta kyllähän se vähän masentaa, kun katselee taaksepäin ja sitten itseään jossain työpaikan työvaatteissa...

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
21.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jaha, päivän akateeminen porvo. 

Vierailija
2/5 |
21.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Elämä on valintoja ja valinnoilla on seurauksia. Viisailla valinnoilla tulee todennäköisesti hyviä seurauksia ja huonoilla valinnoilla menee asiat persiilleen. 

Joku ehkä lohduttautuu sillä, että voi huonojakin valintoja tehnyt voittaa lotossa tai viisaita valintoja tehnyt voi kuolla autokolarissa. "Life is like a box of chocolates"

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
21.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun mieheni kävi ammattikorkean ja oli niissä duuneissa 8v. Sai potkut ja ja taloudellisista syistä. Ei saanut enää siltä alalta töitä ja joutui alkamaan pienipalkkaiseksi duunariksi.

Vierailija
4/5 |
21.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huolimatta siitä, eä olen valmisunu yliopistosa, niin minulla ei ole tarveta halveksia ja tai muuoin ylen katsoa ketään. En myöskään omaa mitään erityistä uraa. - Ainakin rahassa miauna moni "duunari" ansaitsee varmasti minua paremmin.     

Vierailija
5/5 |
21.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

AMK:ssa voi vaikka verkossa tai iltaisin opiskella siistin sisätyön itselleen.

Ennen kuin joku tulee haukkumaan, niin kyllä, toimistot ovat pullollaan vaikka liiketalouden ja IT-tradenomeja.

Ei johtoportaassa, mutta eipä sinne kaikki edes halua.

Tai ilmeisesti kandi tehty kuitenkin? Hae johonkin maisteriohjelmaan? Opintonen aikana harjotteluun, avaa ovia.