Pidätkö kännykkää korvalla kun soitat
Kommentit (7)
KädeSSÄ ja korvaLLA ovat kaksi ihan eri asiaa. Vastauksena kysymykseen; kyllä pidän jos minulla ei ole kuulokkeita käytössä tai jos olen julkisella paikalla. Kotona puhun usein kaiuttimella joten puhelinta ei tarvitse pitää kädeSSÄ tai korvaLLA.
Kaiutinpuhelut ovat näppäriä kotioloissa, kun samalla voi vaikka tiskata tai siivota. Julkisella paikalla pidän puhelinta aina korvalla, moni kylläkin harrastaa kaiutinpuhumista myös kadulla tms.
Puhelin on kädessä korvalla, jos satun joskus soittamaan jollekin.
Puhelin on kädessäni, korvallani, kun puhun siihen, poikkeustilanteita lukuunottamatta.
Riippuu siitä kenen kanssa puhun, jotkut puhuu niin epäselvästi/linja on huono/ovat itse kajarissa ja sen verran kaukana puhelimesta, että saan puheesta paremmin selvää, jos pidän omaa puhelintani korvalla. Julkisilla paikoilla en tietenkään ikinä käytä kajaria.
Korvalla olen suomalainen ja en puhu kaiuttimeen.
Ei kun en soita koskaan kenellekään.