Liikenneministeri ehdottaa lyhyempää työaikaa. 6 h tai 4 pv/vko. Katkelma
Iltalehdestä.
"Tamperelainen liikenne- ja viestintäministeri Sanna Marin (SDP) lausui hurjan ehdotuksen SDP:n 120-vuotisjuhlan paneelikeskustelussa Turussa lauantaina.
Marin esitti muutamia konkreettisia asioita, joita hän toivoisi SDP:n ottavan agendalleen ja tulevaisuudessa toteuttavan. Yksi niistä oli selvästi nykyistä lyhyempi työviikko.
– Neljän päivän työviikko, kuuden tunnin työpäivä. Miksi se ei voisi olla se seuraava askel? Onko kahdeksan tuntia se lopullinen totuus? Minun mielestäni ihmiset ansaitsevat enemmän aikaa perheidensä, läheistensä ja harrastustensa sekä muunkin elämän, esimerkiksi sivistyksen parissa. Tämä voisi olla meille se seuraava askel työelämässä, Marin sanoi tamperelaisen poliitikon Kaisa Pennyn (SDP) juontamassa paneelissa, jonka tallenne oli sunnuntaina katsottavissa sdp:n Facebook-sivuilla. Marinin ehdotuksesta kertoi ensin Demokraatti.
Marin totesi puheenvuoronsa alussa, että toivoisi asian olevan todellisuutta jo lähitulevaisuudessa."
Mun mielestä hyvä ehdotus. Tietotekniikka on vienyt ihmisiltä työtä pois ja kaikki etu siitä on tullut vain osakkeenomistajille. Ihmiset palvelevat itse itseään verkossa.
Osan lisääntyneestä rahasta voi antaa työntekijöille ja laittaa palkkoihin.
Ei yritykset rahanhimosdaan tee sitä ilman pakkoa.
Kommentit (12)
Ei hyvä, koska mitä nyt ei mainita, on tilojen tippuminen/hlö ja tilojen jakaminen muiden kesken. No thank you! Haluan rahaa sen mukaan miten paljon teen töitä, ja itselle tietysti eniten
Hyvä uudistus olisi. Riittäisi useammalle ehkä palkkatyötä.
Tekisin mielelläni kuusituntista päivää tai nelipäiväistä viikkoa. Toivottavasti tällainen uudistus tulisi voimaan. Vapaaehtoisesti vaikka. Tehköön ne täyttä viikkoa, jotka haluaisivat.
Jos on lyhyempi työaika, palkkakin on pienempi.
En halua lyhyempää työaikaa. Haluan tehdä nykyistä työaikaani, saada kunnon palkan ja maksaa asuntovelkani nopeassa tahdissa.
Lähempänä eläkeikää olen valmis pienempiin ansioihin ja vapaa-aikaan.
Onko niin vaikeaa käsittää, että jotkut viihtyvät työssään, ja tekevät mielellään tämän hetkisen täyden työajan.
Miksi olisin opiskellut vuosikausia yliopistossa, päästäkseni tekemään sitä työtä jota haluan ja joka kiinnostaa ja sitten alkaisinkin tekemään lyhyitä päiviä ja vajaita viikkoja.
Samaan olisin päässyt ja jopa olemaan kokonaan tekemättä työtä, jos en olisi opiskellut ollenkaan.
Voiko ministeri suoltaa suustaan tällaisia sammakoita. Ei mitään tajua,mistä varallisuus tulee. Se tulee työstä, työstä ja taas työstä. Nyt on puurot ja vellit pahasti sekaisin. Työministeri yrittää luoda työpaikkoja ja liikenneministeri vähentämässä työn tekoa. Hölmöläisen peiton jatke. Maailmassa monta on ihmeellistä asia, se hämmästyttää, kummastuttaa pientä kulkijaa.
Tuo olisi merkittävä parannus osatyökykyinen kannalta.
En pysty tekemään täyttä päivää. Vaikeaa saada ketään palkkaamaan lyhyemmäksi aikaa.
Jos kaikki työ olisi 6-tuntista, moni heikompi työllistyisi.
Ei olisi "pakkoa" hommata ulkomailta porukkaa, kun useampi suomalainen pystyisi töihin.
Kannatan. Vihdoin hyöty myös kansalaisille koneiden tekemästä työstä.
Koneet on vieneet töitä valtavasti. Jääneet työt pitää jakaa oikeudenmukaisemmin.
Vierailija kirjoitti:
Onko niin vaikeaa käsittää, että jotkut viihtyvät työssään, ja tekevät mielellään tämän hetkisen täyden työajan.
Miksi olisin opiskellut vuosikausia yliopistossa, päästäkseni tekemään sitä työtä jota haluan ja joka kiinnostaa ja sitten alkaisinkin tekemään lyhyitä päiviä ja vajaita viikkoja.
Samaan olisin päässyt ja jopa olemaan kokonaan tekemättä työtä, jos en olisi opiskellut ollenkaan.
Silloin työtunteja riittäisi myös sille toiselle, joka on opiskellut ihan yhtä kauan yliopistossa ja on ihan yhtä kiinnostunut kyseisestä duunista. Miksi sinun pitäisi saada kaikki tunnit ja toisen ei yhtään?
Näiden käsissä Suomen tulevaisuus...ei tulevaisuus hyvältä näytä. Amatöörit suunnittelee tulevaisuutta. Jos työaika lyhenee niin palkka pienenee.
Ei työaikoja nähdäkseni tarvitse ylhäältä käsin sanella. Työntekijät toki voisivat saada päättää niistä entistä paremmin ja työnantajat voisivat tarjota useampaakin mallia kuin vain 40h/5pv ja ehkä pieni liukuma jos sitäkään.