Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Isät ja äidit, miltä viikko-viikko-systeemi tuntuu?

Vierailija
17.08.2019 |

Kertokaa te, keillä on exän kanssa jaettu että lapset viikon teillä viikon toisella vanhemmalla että miltä käytäntö teistä tuntuu? Onko enemmän hyvää vai huonoa verrattuna johonkin muuhun systeemiin, kuinka itse toivoisitte? Ehtiikö viikossa tulla kova ikävä vai nautitteko omasta vapaudesta? Kiintyykö lapsiin peräti enemmän?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
17.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miltä siitä heittopussista tuntuu?

Vierailija
2/3 |
17.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Miltä siitä heittopussista tuntuu?

Koetko, että on parempi olla toisen luona ja vaan tavata toista joka toinen viikonloppu? Kenen etu tämä systeemi?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
17.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei ole mitään jaettu varsinaisesti, mutta nyt kun yhtä jo 8-vuotias niin tämä kesä meni aika pitkälti tasan puoliksi isällään ja puoliksi meillä kotona. Mutta asutaan 10min ajomatkan päässä toisistamme ja lapsi oli noin 3-4-pv kerrallaan jommalla kummalla.

Vaatii sen, että vanhemmilla on oikeesti hyvät välit keskenään.

Eikä meiltä ikinä minkään rinkan kanssa lähdetä vaan vaatteita on kummassakin osoitteessa. Oma huone ja läppärit yms molemmissa kodeissa.

Minkä ikäinen lapsi kyseessä? Mielestäni mikään taaperon ei kannata olla erossa päävanhemmastaan viikkoa.

Nyt koulun ekalla viikolla lapsi oli 3 yötä isällään ja sit kotona. Helppoa kun isä asuu niin lähellä koulua ja meidän kotia. Ja lapselta aina kysytään ja muistutan usein, että pakko ei oo mihkään lähteä.

Itsestä tuntui tää jako huisin hyvältä, kerkeää vähän omia asioita hoitaa ja tehdä. Sitten tosi mukavaa kun lapsi tulee kotiin. Ja lapsi sanoi, että tosi kiva kesä. Viikkoa putkeen en halua itse lapsesta olla erossa ja lapsikaan ei niin kauaa halunnut olla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän seitsemän kuusi