Joukkotarkastukseen menossa
kohdunkaulansyöpä seulontaan.
En tiedä miksi jotenki hävettää. Onks se muille "luonnollinen tilanne", toiset naiset ronkkii alapäätä.
Kommentit (5)
Kyllähän se tilanne vähän ahdistaa, mutta ajattele niin, että se ei kauaa kestä.
Enemmän mua hävettää hammaslääkärissä kun pitää esitellä koko suuvärkki. Ja pitää olla suu ammollaan ties kuinka kauan. Papa-näytteen otti on niin nopeaa että lettu on levällään vaan jonkun minuutin, eikä satukaan niin kuin vaikka poraaminen.
Huutista tälläiselle ongelmalle joka ei edes ole ongelma. Maailmassa on oikeitakin ongelmia. Mitä hävettävää tässäkin nyt on.
Näin näytteenottajan näkökulmasta ei ole sen ihmeellisempi näyte kuin mikä tahansa muukaan, eikä alapää sen ihmeellisempi kehon osa kuin vaikka nenä tai kurkku.
Ymmärrän sen että ihmisistä tuntuu tuolta mitä ap kuvaa koska kulttuurisesti alapää on hyvin yksityinen ruumiinosa jota ei ole tapana vieraille näytellä. Mutta siitä voit olla varma että näytteen ottajasta tilanteessa ei ole mitään kummallista. Ja nopeasti se näyte on otettu ja pääset pois.
Mulle oli täysin luonnollista mennä kunnes englannissa asuessani tajusin että tuota pitää jotenkin järjettömästi hävetä ja pelätä. Sen jälkeen ei ollutkaan helppo mennä. Kokosin kuitenkin itseni ja menin. Olen 50😬