Claes Andersson on kuollut
Nukkunut pois. RIP
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/34b559e7-ee94-4260-ac04-24a1d1…
Kommentit (11)
Kunnioitettava ihminen, muusikko ja lääkäri. Puhui aina viisaita vaikka oli vasemmistolainen. Oli aina mukava kuunnella sivistyneen ja viisaan miehen puhetta. Olen käynyt hänen jazzkeikallaan ja nauttinut. Lepää rauhassa.
Häntä tuntuu arvostavan laidasta laitaan muut poliitikot. Harvinaista sinänsä enkä koskaan kuullut hänen haukkuvan toisia. Tästä saisi moni nykyajan poliitikko ottaa mallia!
Voih, niitä viimeisiä, jotka oli valittu politiikkaan älykkyytensä vuoksi. Silti, tai ehkä juuri sen vuoksi, niin symppis.
Kalevi Kivistö ja Claes Andersson olivat fiksuimpia Vasemmistoliiton poliitikkoja.
Näin käy ennen pitkää kaikille. Ikää ja sairauksiakin oli.
Juuri maanantaina ajattelin Claes Anderssonia ensimmäistä kertaa varmaan 15 vuoteen, kun muistelin Marraskuun liikettä (1960-luvun sosiaalinen liike vähäosaisten ja mm. laitoksissa asuvien elinolojen parantamiseksi), jossa Andersson oli aktiivinen.
Ajattelin, että mitähän Anderssonille kuuluu, kun häntä ei ole mediassa näkynyt aikoihin.
Minulla oli aina sellainen vaikutelma, että hän oli itsenäinen ajattelija, jonka yhteiskunnallisenkin vaikuttamisen ytimessä oli yksilöiden sisäisten kokemusten ymmärtäminen ja niihin vastaaminen.
Levätköön rauhassa.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Ensimmäistä kuulen nimen. 90-luvulla en seurannut aktiivisesti politiikkaa ja tiesin lähinnä sanaristikoista nimet "Paavo Lipponen" ja "Martti Ahtisaari". Tittelitkin olivat silloin vielä vieraita, mutta niin oli vieras 90-luvun lamat ja Anderssonin Clasut.
Olikohan hän muuten sukua Leelle ja Pamelalle?
Vierailija kirjoitti:
Tästähän tulikin hyvä päivä.
Pitäisiköhän avata pullo kuplivaa.
Sinä et taida paljon vasemmistolaisia rakastaa?
Harvassa alkaa olemaan poliitikot joiden ajatusmaailman voi kiteyttää Voltairen sanoin: " Olen eri mieltä kanssasi, mutta olen valmis kuolemaan sen puolesta, että sinulla on oikeus sanoa se!"
Äänestin aikoinaan Clasua. Kulturelli, sydämeltään viisas mies.
Näin on käynyt. Monipuolinen tyyppi, ei mikään poliittinen broileri, kuten muut eduskuntaan hautautuvat. Sivistynyt ja kulttuurista oikeasti tietävä ja kiinnostunut.