Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Fb valeprofiilissa kasvokuvani

Marim
15.07.2019 |

Joku idiootti on tehnyt facebookiin tilin. Profiilikuvaksi otti minun kuvani. Facebookin ylläpidolle ilmoitettu, saas nähdä kauanko tili pysyy auki. Mietin sitä vaan, että kerkeesikö tämä valehenkilö tehdä mitään peruuttamatonta? Onko hyvä ilmoittaa poliisille?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
15.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuttu ilmiö. Ihmettelin, kun kaveri pyysi uudestaan minua kaveriksi, vaikka jo oli. Klikkasin uuden profiilin auki ja huomasin, että siellä on kavereina samoja tyyppejä, joita on ollut aiemminkin. Profiilikuva oli joku randomkuva. Laitoin viestiä kaverilleni ja hän otti asian hoitaakseen. Estin valeprofiilin, joten en tiedä onko se vielä olemassa.

Tutut eläkemummot, joita mulla on kavereina, pyytelevät myös uudestaan kaveriksi, vaikka ovat jo. En hyväksy uusia pyyntöjä, koska epäilen valeprofiileiksi. Nimi on aina siis se sama näissä kaikissa. Vanhoja profiileitaan käyttävät koko ajan. Uusia, kun olen klikannut, siellä on vain kuvia, jotka on poimittu alkuperäisestä profiilista, kun ovat julkisia.

Jotain tietojen kalasteluahan tämä on. Ilmeisen yleistä.

Vierailija
2/2 |
15.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo on ihan tietoturva-asiantuntijoiden varoittama juttu eli identiteettivarkaus. Sen vuoksi kannattaa ensinnäkin piilottaa oman FB-kaverilistan sekä myös rajata muutenkin ehdot ja näkymyys minimiin.

Puolisoni nimissä ja kasvoilla olevaa valeprofiilia käytettiin härskisti hyväksi. Puolisoni oli muka sellaisessa taloudellisessa ahdingossa, josta ei saanut puhua muille ja pyysi FB-kavereiltaan aikamoisia rahasummia lainaan. Onneksi yksi kaveri soitti ihan puhelimella huolestuneena ja kysyi, mistä on kysymys.

Puolisoni sanoi, ettei hän ole pumminut keneltäkään rahaa ja kaikki on elämässä kuten aiemminkin. He tutkivat yhdessä feikki-profiilia, johon oli ikävä kyllä sekaantunut paljon puolisoni kavereita. Puolisoni oli ollut liian avoin näyttäessään koko maailmalle profiilissaan opintonsa ja työpaikkansa. Identiteettivaras oli tietenkin kopioinut ne.

Muutama oli jo lainannut varkaalle rahaa eikä niitä saatu takaisin. Siihen aikaan identiteettivarkaus ei ollut rikos. Poliisi pyysi ihmisiä aina varmistamaan henkilökohtaisesti rahapulan eikä lähettämään rahaa tuntemattomiin tilinumeroihin. Periaatteessa ihmiset siis antoivat vapaaehtoisesti rahaa identiteettivarkaalle!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi seitsemän kaksi