Niistämisestä?!?
Tää kysymys kuuluis varmaan tonne vauva-puolelle, mut täällä on paljon enemmän jengiä paikalla ni kysynpä täältä...
Eli vauvan 2,5kk nenä tukossa, varsinkin aamuisin. Miten usein voi niistää sillä niistäjällä vai meneekö limakalvot rikki? Entäs ne keittosuolatipat, käytetäänkö aina ennen niistoa? Entä onko siitä apua ilman niistäjää?
Terveisin vauva-alan aloittelija:)
Kommentit (3)
.. meillä nimittäin jo leikki-ikäisiä, joille lääkäri suositteli nuhaan. Kyllä nenäimuria voi käyttää, vaikka useimmat lapset eivät siitä kai tykkääkään. Varovasti vain.
tippoja ja niistäjää. Meidän neiti syntyi tammikuun lopussa pari vuotta sitten ja oli kauheet pakkaset ja nenään kertyi karstaa. Tipat ohjeisti lääkäri ja synnytys sairaala. Niistäjää aloin käyttää myös heti kun se vain nenään mahtui. Imetyskin sujui paljon paremmin kun nenä oli auki eikä tukkoinen. Meillä on myös sähkölämmitteinen talo, joten huoneilma on tosi kuivaa. Sitten nenän puhdistamisesta jäi vain jotenkin sellainen tapa ja nenu putsataan vieläkin joka ilta. Juttelin hetki sitten lapsmme allergialääkärin kanssa nenän putsaamisesta ja hän sanoi, että suurin osa esim. flunssapöpöistä viihtyy nenän karstassa. Lapsemme on ollut ekassa flunssassaan siis kaksivuotiaana ja ilmeisesti tällä vahingossa päälle jääneellä " nenänniistörituaalilla" on ollut osaa siihen että meillä on sarasteltu todella vähän.
Ja tuskin se niistäjäkään limakalvoja kauheesti kuluttaa.. Minä käytin usein vain tippoja.