Miten veroprosentin muutoslaskelmaan merkataan vuoden arvioidut tulot, kun työn kesto on 5kk?
Kommentit (4)
Laitat viiden kuukauden ajalta palkan (huomioi myös lomapalkka).
Etuuksiin (oletan, että olet saanut) työttömyyspäivärahat: kertyneisiin mitä jo olet tänä vuonna saanut, ennakonpidätyksen määrän ja kokonaistuloihin etuuden määrä 7 kk:lta.
Voit laskea koko vuoden tulot sillä tavoin realistisesti että 5 kuukautta töissä (palkkatulot) ja 7 kuukautta työttömänä (työmarkkinatuki tai ansiosidonnainen).
Nykyisin 6 kuukautta kokopäivätöissä (minimi 18 tuntia viikkossa) riittää ansiosidonnaiseen työttömyysturvaan. Mikäli ne työt sitten vielä jatkuvat tuon 5 kuukauden jälkeen voit hakea uuden verokortin korjataksesi ennakonpidätystä.
Niin eli selkeästi.
Siellä omaverossa on se kohta jossa kysytään palkkatulot, arvio koko vuodelle, jos olet siinä uskossa että olet tänä vuonna töissä vain sen 5kk, niin laitat paljonko siitä arvioit tulevan palkkaa sinä aikana yhteensä, sis. lomapalkan.
Sitten kohtaan jossa kysytään etuuksista laitat tiedon paljonko olet saanut tähän asti eli 6kk työttömyyskorvausta, ja siitä maksanut veroja, sitten arvio koko vuoden etuuksista; eli mitä nyt olet saanut, +yhden kuukauden lisää, eli nyt sinulla on siellä kasassa koko 12kk tulot.
Ja sitten kun työt loppuu, ja muutenkin loppuvuodesta esim. loka-marraskuussa on hyvä käydä tekemässä uusi laskelma kun tiedät paremmin mitä oikeasti on tullut tuloja ja mennyt veroja niin näet onko veroprosentti ollut oikea.
Lähinnä sitä haen, että miten se lasketaan. Pelkältä työajalta vai miten?