Pari-kolmekymppisten miesten kasvatus
Moni n. 25-35-vuotias mies on aivan kädetön kotitöissä ja odottaa naisen passaavan. Miten heidät on kasvatettu, tai siis mikä oli tuon ajan kasvatustyyli? Miten mieslapsista tuli niin yleisiä?
Olen itse miettinyt, että oliko 90-luvun lamalla osuutta asiaan: vähintään äiti työttömänä kotona, ja siten oli enemmän aikaa passata ja tehdä kaikki valmiiksi.
Onneksi oma mies on kasvatettu eri lailla, mutta useampikin exä oli aivan onneton kodinhoidossa.
Kommentit (6)
Jos on jonne niin ei osaa mut jos on äijä nii osaa.
Totta oon nähny näit piloille passattuja. Tyhmät vanhemmat, ei niistä rassukoista ole parisuhteisiin, vanhemmissa roikutaan.
Miesten tehtävä ei ole miellyttää aloittajaa, tai naisia ylipäätään.
Ei olekaan. Arjen perustaidot kuuluvat kuitenkin aikuisuuteen, eikä niillä ole mitään tekemistä toisen miellyttämisen kanssa.
Kunnolla kasvatettu mies (ja nainen) osaa aikuisena viedä roskat roskiin, tiskata ja pyykätä. Ihmettelen, miksi niin usealta nuorelta mieheltä nämä taidot puuttuvat täysin. Onko äidit todellakin passanneet 80- ja 90-luvulla syntyneet poikansa piloille, ja jos ovat, niin miksi?
Miksi teet typeriä yleistyksiä ja lietsot miesvihaa?