Kannattaako Kööpenhaminaan mennä kesällä
Kaupunkilomalle? Kertoisitteko kokemuksia ja vinkkejä siellä käyneet?
Kommentit (11)
Ehdottomasti kannattaa! Tivoli on kaikenikäisille sopiva vierailupaikka. Muu ohjelma sen mukaan, onko kyseessä sinkkujen pörräys vai lapsiperheen loma.
Kiitos vastanneille, kertokaa lisää siellä käyneet. Onko tivoli niinkuin Linnanmäki? Muistuttaako kaupunki Helsinkiä tai Tukholmaa ja onko siellä helppo/vaikea liukkua?
Vierailija kirjoitti:
Kiitos vastanneille, kertokaa lisää siellä käyneet. Onko tivoli niinkuin Linnanmäki? Muistuttaako kaupunki Helsinkiä tai Tukholmaa ja onko siellä helppo/vaikea liukkua?
On helppo liikkua, koska koko keskusta on rakennettu pyöräilijöitä (ja muuta kevyttä liikennettä) ajatellen ja niitä näkyykin ihan joka paikassa (siis todella paljon enemmän kuin Suomessa). Sanoisin että aika Tukholman tyylinen paikka.
Kööpenhamina on kiva kesäkohde.
Tivoli on viehättävä miljöltään ja siellä mukava viettää aikaa. Laitteet sinänsä aika iisejä ainakin meidän perheen teineille.
Ihania kahviloita, ravintoloita(kauppahalli!) ja shoppailua.
Millainen paikka eläintarha on? Onko täällä siellä käyneitä?
Mitä suosittelette käyntikohteiksi lapsille ikähaarukassa 9-12-vuotta? Muutakin kuin tivoli ja Legoland.
Kyllä siellä kannattaa käydä kesällä ja talvellakin. Kesällä on paljon turisteja, mutta niin on muuallakin.
Meillä ei lapsia, joten istuskeltiin paljon pubeissa. Tanskalaiset on kyllä mukavaa ja iloista porukkaa. Käytiin myös päiväreissulla Malmössä kun haluttiin "kokea" Juutinrauman silta. Bussi sinne yhteen suuntaan oli muistaakseni 13e/hlö. Matka kesti n.40 min.
Kallista siellä Köpiksen keskustassa kyllä on, vähän sivummalla on halvempia ruokapaikkoja.
Ilman muuta kannattaa käydä, ihana kaupunki! Me tehtiin reissu "jokaiselle jotakin" -hengessä. Tivolissa käytiin, se on hieno myös illalla, enemmän huvittelupaikka myös aikuisille, live-musiikkia ja esityksiä, hienot valot. Vesibussilla pääsee risteilemään merelle, käytiin esim. pienellä merilinnoituksella, en nyt muista nimeä. Asuttiin hotellissa rautatieaseman lähellä. Siinä ihan vieressä oli kiva kylpylä-tyyppinen uimahalli, jossa käytiin uimassa, ei ollut ruuhkaa, paitsi ehkä ihan pienten puolella.
Christianiassa käytiin kävelyllä. Siellä toki pössytellään ja myydään pilveä, mutta siellä on myös hauskaa rakentamista, leikkipaikkoja, katutaidetta ja pieniä käsityöläisten kauppoja. Sopii mennä myös lasten kanssa.
Jos ehtii lähteä kaupungin ulkopuolelle, löytyy pari arvostettua ja kiinnostavaa taidemuseota: Lousiana ja Arken. Molemmat ovat kauniissa maisemissa meren äärellä. Arkeniin mentiin junalla ja yhdistettiin taidepäivä ja rantapäivä. Museon lähellä on nimittäin upeat hiekkadyynit ja pitkät rannat.
Käytiin myös Carslbergin tehtaalla, joka on vanha hieno tehdasalue, sopii myös lapsille, näkee mm. panimohevosia.
Eikös siellä ollut juuri äskettäin rajut rotumellakat?
Vierailija kirjoitti:
Eikös siellä ollut juuri äskettäin rajut rotumellakat?
Tästä en ole kuullutkaan.
EI