Julkaisiko HS mielipidepalstallaan trollitekstin?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000006143774.html
"Suomi selviytyi aikanaan sotakorvauksista Neuvostoliitolle ja maksoi ainoana maana kaiken sovitusti. Tämä auttoi samalla maatamme teollistumaan. Samalla tavalla miesten hyvitykset historian vääryyksistä voisivat auttaa nyt muuntamaan Suomen talouselämän muun muassa hiilineutraaliksi ja kunnianhimoisemmaksi ilmastonmuutoksen torjunnassa.
Feminismin ei kuitenkaan pitäisi omaksua Neuvostoliittoa roolimallikseen vaan hakea parhaita käytäntöjä eri ilmansuunnista ja oikeusmalleista."
Kommentit (28)
Ota näistä nyt nykyään selvää :D Ainakin kaikkia trendisanoja oltiin käytetty, ehkä jopa vähän liiankin selvästi
Juuri tuollaisten suosimisen takia lopetin Hesarin tilaamisen. Siitä on tullut punavihreiden, akateemisten, feminististen sinkkunaisten pää-äänenkannattaja, enkä kuulu mihinkään edellämainittuun ryhmään.
Sama kirjoitus on julkaistu myös Aamulehdessä, mutta poistettu saman päivän aikana?
Feministit haluavat naisille vain samoja oikeuksia kuin miehille!
Ps. MIESTEN KUNNIAVELKA!!
Vierailija kirjoitti:
Sama kirjoitus on julkaistu myös Aamulehdessä, mutta poistettu saman päivän aikana?
Painettiin paperille, että vahinko pääsi tapahtumaan. "Elina Kemppi-Pirhonen" joo-o
Kunniavelka kuulostaa yhtä älyttömälle kuin uskovaisten höpinät perisynnistä.
tuo nyt on tuota yleiseksi viisaudeksi kutsuttua hulluutta jota kuuluu toistaa jos haluaa teeskennellä olevansa sivistynyt ja itsenösisesti ajatteleva. Huom itsenöisesti ajatteleva ei sitten koskaan oikkea sovitusta liturgiasta.
Sama kirjoitus julkaistiin Aamulehdessä nimellä Elina Kemppi-Pirhonen. Jokainen osannee tehdä sananmuunnoksen? Näyttää siltä, että Hesarin toimitus on lukaissut jutun puoleen väliin, kiihoittunut ja julkaissut samantien:D
Eikös ne Hesarin päätoimittajat ole Bilderberg-kokouksissa vuosikaudet juokseneet...ja jokuko kuvittelee, että Hesari on tavallisen suomalaisen äänenkannattaja? Hohhoijaa.
Vierailija kirjoitti:
Feministit haluavat naisille vain samoja oikeuksia kuin miehille!
Ps. MIESTEN KUNNIAVELKA!!
Riippuu feminististäkin. Osalle riittää vasta, kun mies on alisteisessa asemassa. Feminismi jo sanana tarkoittaa naisasialiikettä, ei tasa-arvoliikettä.
Kirjoittaja saattaa olla vanhempaa sukupolvea.
Venäjä ei ole missään suhteessa esimerkki, vaan häpeäpilkku koko maapallolla.
Niin, se on vähän ironista, että näin kävi. Missään nimessä kyse ei ollut tarkoituksellisesta skenaariosta, vaan puhtaasta sattumasta. Valtio osaomistajana ja vakaa tilauskanta loivat puitteet vakaalle yritystoiminnan kehittymiselle. Tähän ei hyvä veli korruptiosta kärsivät SA/Tekes/Sitra/EAKR instanssit yhdistettynä moderniin markkinatalouteen, missä kansainväliset jättifirmat tuhoavat innovatiiviset startupit ostamalla ne pois, ole kyennyt ja suomalainen elinkeinoelämä on polkenut pitkään paikoillaan., kun katsotaan asiaa diversiteetin kannalta
Aivan täydellinen näpäytys Hesarille, joka on saanut päähänsä että esim. mielipiteitä ei saa kommentoida kuin omalla nimellä. Näköjään niitä saa kuitenkin kirjoittaa kenen tahansa nimellä.
Kuka jaksaa, ketä kiinnostaa ja kellä on aikaa tuollaiseen aivan turhaan perseilyyn? Voin kuvitella kuinka ihmiset joilla on liikaa aikaa ja ihan liian vähän haasteita töissä tai muualla kikattelevat keskenään ja vääntävät ah niin hauskan tekstin. ja voi mikä palkinto sitten kun se julkaistaan. Vuoden kohokohta, legendaarinen teksti. Mutta vain siellä pienessä kikattavassa kuplassa. Ketään muuta ei kiinnosta.
Onkohan Keijo Kaarisateen kirjoitus :P Hän on käsittääkseni siirtynyt twitter-trollaamisesta sanomalehtiin.
Vierailija kirjoitti:
Kuka jaksaa, ketä kiinnostaa ja kellä on aikaa tuollaiseen aivan turhaan perseilyyn? Voin kuvitella kuinka ihmiset joilla on liikaa aikaa ja ihan liian vähän haasteita töissä tai muualla kikattelevat keskenään ja vääntävät ah niin hauskan tekstin. ja voi mikä palkinto sitten kun se julkaistaan. Vuoden kohokohta, legendaarinen teksti. Mutta vain siellä pienessä kikattavassa kuplassa. Ketään muuta ei kiinnosta.
Minusta on erittäin mielenkiintoista huomata, että valtakunnan päälehti julkaisee tuollaista soopaa missä ei ole mitään järkeä. Alkupuolen höpinä naisenemmistön pelosta riitti ylittämään julkaisukynnyksen, vaikka loppupuoli Neuvostoliittoineen oli täysin vailla järjellistä sisältöä.
Mielipuolet valloillaan mediassa. Historiallinen vääryys on, että miehet on elättäneet naiset ja puolustaneet maata aina ennen teknologian kehitystä.