onko monella täällä ollut kondylooma ?
Aloin vaan miettiä, kun itellä joskus oli se virusmuoto joka aiheuttaa syyliä, mutta joka ei onneksi ole vaarallinen (toisin kuin ne näkymättömät solumuutokset SAATTAA olla - usein ei nekään). Lähti kuukaudessa lääkkeillä ja ei ole koskaan uusinut. Lääkärikin totesi että tää on yleinen ja 80% seksielämän aloittaneista, ja että taudista ei edes ole tarve kertoa jatkossa kunhan se on hoidettu ja syylät poistettu. Jostain kans luin että jos syyliä ei ilmesty enää kuukausien jälkeen, voi olettaa olevansa terve koska kehon oma immuunijärjestelmä on taudin hoidellut.
Aloin vaan miettiä, että voinko tosiaan luottaa lääkärin sanaan ja uskoa että kaikki on nyt ”ihan fine”. Seksiä olen toki tuon jälkeen harrastanutkin, eikä mitään näkyviä syyliä ole kukaan kumppani saanut. Miksi mulla on silti huono omatunto jollain tapaa, ihan kuin syylät jotka on vaarattomia olisi verrattavissa HIViin tms..
Kommentit (2)
no tostakaan ei nykyään tunnu olevan yhtä ja samaa faktaa, kun yllättävän monessa paikassa myös sanotaan että virus katoaa elimistöstä. Enkä tarkota nyt mitään palstoja vaan ihan kunnon lähteitä :D
Jos se on kerran ollut, niin se on edelleenkin, vaikka se saattaa olla oireeton. Ei se mihinkään katoa.