Mun toinen puoli kasvoista näyttää ihan oudolta, suukin on ihan vinossa
Mikä mulla on. Heräsin tän näköisenä ja ei ole vieläkään normaaliksi tullut. Näytän ihan vamm_selta. Anteeksi ilmaisuni.
Kommentit (31)
Toispuoli halvaus soita ambulanssa
Nyt ehkä kannattais lähteä lääkäriin
Soita 112 tai 116 117. Sulla voi olla aivohalvaus, toispuoleinen kasvohalvaus on yksi oire. Ja se on oikeesti vakava tila ja mitä nopeammin pääset hoitoon sen parempi. Nyt ap on oikeasti hätä.
Ei mulla oo aivojen toiminnassa vikaa, pystyn puhua normaalisti ja kädet ja jalat toimii. Just kävin lenkilläkin. Naama on vaan jotenkin outo.
Kuulostaa kasvohermohalvaukselta. Oletko saanut vetoa kasvoihin tai ollut ikkunat auki autossa? Menee itsestään ohi.
Puutiainen voi tehdä tuon. Lääkäriin ja HETI! Aivohalvaus myös. LÄÄKÄRIIN JA HETI!
Aivoinfarkti, mene lääkäriin.
Tai sitten olet keksinyt koko tarinan ja haluat vaan testata, että vastaako ihmiset ilmiselvällä tavalla.
Kasvohalvaus, käy kuitenkin lääkärissä. Voi kestää joitain viikkoja/kksia.
Ota giguli poskeen, siitä se vetristyy.
Vierailija kirjoitti:
Ei mulla oo aivojen toiminnassa vikaa, pystyn puhua normaalisti ja kädet ja jalat toimii. Just kävin lenkilläkin. Naama on vaan jotenkin outo.
Juu, minunkin pappa käveli ihan itse terveyskeskukseen ja diagnoosi oli aivoinfarkti. Ei se välttämättä sinulla sitä ole, mutta kannattaa ehkä silti käväistä päivystyksessä.
Kasvohalvaus voi tulla esim. vedosta, oletko ajanut auton ikkuna auki tai pitänyt ilmastoinnin puhaltamassa päin kasvoja? Borrelioosi? Mutta se voi olla oire myös aivohalvauksesta.
Lähde hoitoon nyt ja googlaa Bellin pareesi odotushuoneessa. Syy pitää selvittää joka tapauksessa, oli se sitten hoitoa vaativa tai ei.
Soita nyt vaan ambulanssi. Ellet ole provo.
Onko pakko pelotella tommosilla asioilla.
Vierailija kirjoitti:
Soita nyt vaan ambulanssi. Ellet ole provo.
Onko pakko pelotella tommosilla asioilla.
Tuskin nyt ambulanssia, jos ihminen on käynyt lenkillä, pystyy puhumaan ja kirjoittaa noin sujuvasti.
Todennäköisesti kasvohermohalvaus eli kasvojen toimintahäiriö, jolla ei mitään tekemistä aivotoiminnan kanssa.
Tuttu vaiva helteillä, kun ihmiset saavat vetoa kasvoihin.
Okei, voi olla toi Bellin pareesi. Googlasin asiaa. Punkin puremia en oo nähnyt.
Ehkä ap on vaan vainoharhainen tai huomionkipee?
Vierailija kirjoitti:
Lauri Tähkäkö se siellä?
Tää oli hyvä! :D
Vierailija kirjoitti:
Okei, voi olla toi Bellin pareesi. Googlasin asiaa. Punkin puremia en oo nähnyt.
Älä vaan mene lääkäriin. Jatkat vaan täällä kirjoittelua.
Sulla on kasvohalvaus.