G: Kerro, mitä hygienia/kauneudenhoitotoimia teit tänä aamuna. Muut arvaavat, millainen ihminen olet!
Itsellä näin:
-kävin suihkussa, pesin hiukset (Doven värjättyjen hiusten tuotteet) ja kropan (Dermosilin voidesaippua)
-puhdistin naaman Lumenen puhdistusgeelillä ja kasvovedellä
-harjasin hampaat
-rasvasin kropan Decubal-voiteella, naaman Lumenen päivävoiteella ja silmänympärysvoiteella, huulet Bepanthenilla
-laitoin Lumenen dödöä
-selvittelin harjalla märät hiukset
Minkä ikäinen olen, lapsia vai ei, asuinpaikka/muoto, töissä vai kotona jne?
Kommentit (36)
1. Kävin suihkussa ja harjasin hampaat, en pessyt hiuksia
2. Laitoin dödöä ja hajuvettä
3. Laitoin kasvoihin kosteusvoidetta
4. Meikkasin: meikkivoide, puuteri, ripsiväri, poskipunaa
5. Harjasin hiukset ja laitoin poninhännälle
Vierailija:
Itsellä näin:
-kävin suihkussa, pesin hiukset (Doven värjättyjen hiusten tuotteet) ja kropan (Dermosilin voidesaippua)
-puhdistin naaman Lumenen puhdistusgeelillä ja kasvovedellä
-harjasin hampaat
-rasvasin kropan Decubal-voiteella, naaman Lumenen päivävoiteella ja silmänympärysvoiteella, huulet Bepanthenilla
-laitoin Lumenen dödöä
-selvittelin harjalla märät hiuksetMinkä ikäinen olen, lapsia vai ei, asuinpaikka/muoto, töissä vai kotona jne?
Olet 27v, 1 lapsi ja todennäköisesti asut avoliitossa ja kohta lähdet iltavuoroon lähihoitajan / sairaanhoitaja toimeesi. En ole ihan varma tosta lapsesta!
Mun aamutoimet:
Pesin hampaani ja harjasin hiukseni. Puin vaatteet päälle. Vielä pitäisi kasvot huuhdella vedellä ja lisätä nivean kosteuttavaa rasvaa kasvoihin. Iltapäivällä meikkaan ( make up storen / oriflamen tuotteilla ) ja ehkä jos kerkiän niin laitan lämpörullat ja lisään hajuvettä.
Laitoin hiukset kammalla kiinni. Ei muuta. :o
Itse kävin pikaisesti suihkussa, pesin hiukset (Bonacure) ja kropan (Dermosil). Kasvot kasvovedellä (Lumene), kosteusvoide (Clarins), silmänympärysvoide (Clarins), kosteusvoide myös kropalle (Dermosil).
Laitoin dödöä (Dermosil) ja pikkaisen hajuvettä (Boss). Meikkasin hillitysti (Blasco, Loreal, Kanebo), hiuksiin mömmöä (Osis).
Tai joo,pyyhin eiliset mascarat pois silmien alta.
Analysoikaa se!
Ikä 30+, yksi lapsi (hoidossa), keskituloinen perhe Helsingistä.
1. Kastelin hiukset (illalla suihkussa), muotovaahtoa (Klippotek), föönaus+ilmakihartimella muotoilu ja lopuksi lakkaa (Kadus)
2. Meikkaus: Lumenen päivävoide, Bodyshopin meikkivoide, Rimmelin peitepuikko, Lumenen puuteri. Silmiin rajaukset Yves Rocerin kajalilla+Lumenen ripsiväri. Kulmakarvoihin Lumenen kulmakarvageeliä
3. Doven dödöä ja Cliniquen Happy hajuvettä.
4. Ja tietty hampaiden pesu hammastahnalla.
ap:tä olisin veikannut kahden lapsen sairaanoitajaäidiksi.
-pesin hampaat, hammastahna colgate sensitive
-pyyhin kasvot nivean kasvovedellä
-laitoin nivean dödöä kainaloon
-harjasin hiukset ponnarille ja suihkautin vähän lakkaa niihin
1. pesin hampaat (Oxygenol)
2. kävin suihkussa (hiukset: Paul Mitchell color care -shampoo ja -hoitoaine; kasvot: Dior-puhdistusgeeli; muun ihon pesin vain vedellä, ajoin kainalokarvat mutta annoin säärikarvojen nyt olla)
3. suihkun jälkeen laitoin Favoran dödöä, säärien kuivalle iholle Guggin Envy Me -tuoksun vartalovoidetta ja suihkautin iholle ihan vähän sen EdT:ta, hiukset jätin nutturalle, kasvoille Dior-kasvovesi, Darphin-sarjan silmänympärysgeeli ympäryksille ja sekaihon seerumi T-alueelle, vanhaa Cliniquen kasvorasvaa päälle
4. aamiaisen jälkeen meikkasin ja nypin pari väärässä paikassa olevaa karvaa kulmista (merkit piti tarkistaa meikkipussista: Iredalen mineraalimeikkipuuteria, Lancomen peitevoidetta, Lumenen poskipunaa, Lancomen vaaleaa luomiväriä, Lumenen kulmakynää, ripsienkiharrin ja Kanebo 38-ripsaria, Clarinsin nude-huulikiiltoa ja vastaavaa Biothermin huultenrajauskynää)
5. avasin hiukset jotta kuivuvat pikkuhiljaa aamupäivän aikana, etuhiuksiin suihkutin vähän lakkaa (Wellan High hair)
6. puhdistin silmälasit
Aamujoogan jälkeen pesin suihkussa hiukset Wellan shampoolla, käytin myös hoitoainetta. Saippua oli Bliwiä.
Sen jälkeen sipaisin kainaloon Rexonan stick-deodoranttia. Kasvoille kosteusvoidetta ja silmänympärysvoidetta, molemmat Vichyn kuivan ihon tuotteita.
Pukeuduttuani jatkoin: punaiset kohdat piiloon Ben Nyen meikkivoiteella, sitten päälle Shiseidon ohutta meikkivoidetta. Hiukan YSL:n valokynää silmänurkkiin ja huulten ympärille. Guerlainin vaahtomaista poskipunaa. Clarinsin irtopuuteria t-alueelle.
Sitten ruskealla Diorlinerillä rajaukset ja Maybellinen mustaa ripsaria. Huulten rajaus Kanebon kynällä ja huulipuna Lancomen Rose nu.
Hiusten vuoro: Tigin Superstar-volyyminestettä ja föönaus, jonka jälkeen hiukan Tigin Hard to get -geeliä ja pieni suhaus Osiksen lakkaa.
Tuoksuksi Diorin Addict.
kävin suihkussa ja pesin hiukset ja vartalon ja kasvot (lv-shampoo, safe formula vanilja hoitoaine ja osmian vaniljasaippua)
laitoin deodoranttia (minirisk)
laitoin kasvovettä (clinique 2) ja kosteusvoidetta (erisan)
Harjasin tukan ja jätin kuivumaan
laitoin ripsiväriä, (kanebo) kulmakynää (anytime) ja meikkipuuteria (Shiseido)
panin tukkaan klipsun.
Kukas minä olen? ikä, lasten määrä, asuimismuoto ja ammatti?
Kaksi lasta, jotka päiväkodissa. 27-32-v, avioliitossa, asuu Espoossa tai Kirkkonummella.
noin 22-v. naisvaltaisen alan amk-opiskelija, joka asuu vuokrakämpässä avomiehen (alempi toimihenkilö) kanssa pääkaupunkiseudulla.
23
1. Kävin suihkussa, (suihkugeeli Lumenen mustikka)
2. Harjasin hampaat Pepsodentilla ja lankasin myös. Laiton dödöä, (Lancomen) ja rasvasin jalat ja käsivarret Revlonin Honey milkillä.
3. Laitoin tukan nopeasti (kiharrus ja volyymisuihke, joku kampaamosarja).
4. Kevyt meikki: meikkipuuteri, kulmat, rajaukset, ripset ja huulikiilto (Cliniquen tuotteet)
5. Pikkusuihkaus Versacen tuoksua.
Lisätietona se, että koko em. toimiin meni max 5minuuttia.
tai töissä toimistosihteerinä tai keskijohdon assarina. lapsia ei vielä ole, eikä ikääkään kauheasti (tai sitten on reilusti yli 40)
Käyttää liikaa liian vahvoja tuoksuja päiväsaikaan.
(mä en muuten ylipäänsä ymmärrä, miksi monet tässä ketjussa käyttävät eri tuoksuista saippuvaa, dödöä JA hajuvettä) melkoinen tuoksujen sinfonia teitä seuraa...)
Kävin suihkussa ja pesin hiukset bonacuren värjättyjen hiusten shampoolla ja hoitsikalla, kasvot acon puhdistusvaahdolla.
Suihkun jälkeen hampaiden pesu, piilarit silmiin ja kasvoihin nivean kosteusvoide ja lumenen ihmetipat silmien ympärille.
Tässä välissä hiuksiin osiksen muotovaahto ja föönaus, föönauksen jälkeen suoristusraudalla viimeistely, osiksen vahaa ja lakkaa.
Meikkaus: kulmiin oriflamen kulmakynää, ripsien taivutus, rajaus silmiin oriflamen linerilla, ripsiin maxfactorin ripsaria, näitä kaikkia ennen siis lumenen meikkivoidepuuteri, lopuksi lumenen aurinkopuuteria sipaus. Huuliin rvb:n huulikiilto.
Kainaloon nivean hajusteeton dödö ja tuoksuksi bodyshopin tuoksu.
Minkäs ikäinen minä olen? ammatti? lapset? varakkuus? :)
noin kolmekymppinen insinöörinvaimo uudehkolta pientaloalueelta, oma ammatti tällä hetkellä kotiäiti. (lapsia noin 1) Toiset kotiäitikaverit samalla pientaloalueella pitää paljon kotimyyntikutsuja.
Harjasin hiukset ja laitoin ne pinnillä. Illalla vasta suihkuun, yritän pitää tuon väh. 1,5 päivää suihkujen välillä.
Olen yömyöhään töitä kotona tekevä nuori äiti. Olen muuten absolutisti :)
Eilen olin kokouksessa,siksi meikit.
-9-
kampasin