Jalan iholle ilmestynyt vaaleanruskea läiskä! Mikä se voi olla?
Äkkiseltään kauempaa katsottuna läikkää voisi luulla ihottumaksi, koko on noin 3x3cm. Tarkemmin katsottuna se ei ole yhtään koholla eikä kutia. Ikään kuin ihoon olisi muodostunut vaaleanruskea, saariston kartalta näyttävä ruskettunut läiskä. Vähän kuin siihen olisi roiskahtanut kahvia. Muoto on siis epäsymmetrinen mutta väri tasainen.
Kyllä, olen menossa näyttämään sitä lääkärille mutta kysyn mielenkiinnosta täältäkin. En ole löytänyt netistä osuvaa selitystä.
Kommentit (7)
Kilhaydenin dermatologinen syndrooma. Paranee itsekseen viikossa parissa, paranemista voi nopeuttaa kloriitilla tai kortisonilla.
Saattaisi olla ns. savipuoli-ihottuma, vaaraton, suurin osa ihmisistä kantaa oireettomana ja välillä se saattaa aktivoitua.
heti lääkäriin, helikopterilla. !!!!!! liikekannallepano aloitettava,hornetteja jo käynnistellään.
meneekö joku oikeasti ihan tosissaan jonkun tuommoisen takia lääkärille?
Onko vain pesty huonosti se paikka? Kokeile käsidesiä.
Mulla on tuollaista selässä, tai oli kunnes kävin lääkärillä muissa asioissa ja todettiin savipuoleksi. Nizoralia apteekista ja lähti :)
Maksaläiskä?