Kuinka paljon teidän 11v pojat viettää aikaa vanhempien kanssa? Tekevätkö he itse välipaloja tai ruokaa?
Otsikossa kaksi vertaistukikysymystä :-).
Tuntuu, että meillä 11v poika olisi kokoajan vain kavereiden kanssa ulkona pelaamassa fudista, sählyä, jne. Ei tekisi enää mitään meidän vanhempien kanssa.
Opettaisin hänelle mielelläni ruanlaittotaitoja ja tekemään itse välipaloja, mutta ei kiinnosta. Harmittaa, etten saa häntä millään opettelemaan keittiöhommia.
Kommentit (5)
Olisi pitänyt opettaa ruuanlaittoa jo ajat sitte. Nyt on myöhäistä. Meillä jo 6v osaa tehdä omat välipalansa.
Ole tyytyväinen! Monilla ei ole kavereita. Kokkaus alkaa kiinnostaa kutosen keväällä, kun poikasi tajuaa että yläkoulussa on kotitaloutta. Seikalla tulee läksyksikin kokkausta. Näin on mennyt meillä ja naapureilla.
Vierailija kirjoitti:
Olisi pitänyt opettaa ruuanlaittoa jo ajat sitte. Nyt on myöhäistä. Meillä jo 6v osaa tehdä omat välipalansa.
😂 anna mä arvaan... esikoisesi 😏
Oma on jo pari vuotta vanhempi, mutta 11-vuotiaana vietti suurimman osan vapaa-ajasta perheen kanssa. Koulun jälkeen oli kavereiden kanssa joitakin kertoja viikossa ja joskus viikonloppuisin kävivät jossain tai touhuilivat ulkona. Arki-illat oltiin kyllä lähinnä perheen kesken
Teki itse omat välipalansa tai sitten lämmitti valmista. Ruokaa ei tehnyt juuri koskaan. Vasta koulun kotitalousopetus on saanut pojan toisinaan tarttumaan kauhan varteen. Enemmänkin saisi kokkailla. Teini-ikä on tuonut laiskuutta ja marinaa siitä, että välipalan (tai muidenkaan asioiden) eteen ei jaksaisi nähdä vaivaa.
Kaverit tärkeitä, ruuanlaitto ei kiinnosta.