Voiko nuori nainen matkustaa yksin Egyptiin?
Egypti kiinnostaisi matkakohteena ja maana kovasti. Suunnittelen matkaa sinne, mutta ei ole löytynyt ketään matkaseuraksi. Kertokaapa, että voiko nuori nainen matkustaa Egyptiin sitten yksin?
Kommentit (18)
Totta kai voi, ainakin jos ei ole aikomusta tulla koskaan takaisin.
Eli tervemenoa! Älä tule koskaan takaisin, pliis.
Kyllä periaatteessa voi, kun pysyy tiukasti hotellissa ja turistialueilla eikä tee omatoimiretkiä. En kyllä tässä maailmantilanteessa mitenkään lämpimästi suosittele, niin hieno paikka kuin Egypti sinänsä onkin.
En uskaltaisi, olen kuullut niin huonoja kokemuksia ihan Turkistakin vaikka ollut mies mukana. Ja itsekin matkustin yksin Intiaan ihan ongelmitta mutta en matkustaisi yhteenkään maahan missä on minkäänlaista arabikulttuuria.
Jos pitää reippaasta yllätysseksistä, niin Egypti on kyllä aivan ihana matkakohde nuorelle naiselle.
Eipä voi suositella Egyptiä naiselle matkustaa yksin, tai edes toisten naisten kanssa, jos miehiä ei ole matkaporukassa mukana! Kerran pari tuttavanaista, jo melkein eläkeiässä olevia, matkustivat kahdestaan Egyptiin. Eivät saaneet siellä hetken rauhaa paikallisilta miehiltä, kun nämä miehet eivät tuntuneet millään ymmärtävän sanaa ei.
Tietenkin vaihtoehtona on sitten se, että kökkii koko matkan hotellihuoneessa, mutta mitä sellaisesta matkasta saa irti? Miksi edes matkustaa silloin, jos aikoo koko matkan pysytellä hotellihuoneessa?
Kannattaa ottaa mukaan vähän isompia skordareita kuin mihin Suomessa on tottunut. Voi tulla kiire yrittää sovittaa päälle...
Voi, mutta siitä mitä siellä tapahtuu, ei ole takeita. Voit kohdata uusia eksoottisia ihmisiä aina prinsseistä ja sheikeistä alkaen. Voit kokea monen miehen rakkauden samanaikaisesti. Kaikenlaisia hassuja kommelluksia voi sattua. Voit joutua monenlaisen keppostelun kohteeksi. Siellä on miehillä monesti jekku mielessä. Maassa maan tavalla ennakkoluulottomasti ja avoimin silmin.
Miksi ei? Toki järki pitää olla päässä, mutta niin aina.
Minä olen matkustanut, ja kun en ryypännyt enkä lähtenyt vieraiden porukoiden/miesten matkaan, ei mitään ongelmaa. Siellä on turisteille omat alueet vartioineen jne, kaupungilla kävin yksin päiväsaikaan ja sitten ohjatuilla retkillä. Turkissa ja Marokossa olivat kauppiaat paljon aggressiivisempia, Egyptissä ei käyty kiinni.
Yöllä en olisi lähtenyt yksin seikkailemaan, mutta en tiedä kannattaako yksin yöllä seikkailla myöskään esim New Yorkissa, Moskovassa tai New Delhissä. Tai Oulussa.
Paluu saattaa olla sinkkiarkussa.
Egyptissä pitää itse hakeutua outojen miesten seuraan, jos haluaa sellaista huomiota. Myyjät ovat normaalin matkailijan suurin riesa, ei mitkään "sheikit ja keppostelijat".
Käy yöllä harjoittelemassa Kaisaniemen puistossa niin sopeutuminen Egyptiin sujuu paremmin.
Miksi idät Egyptiä hyvänä matkakohteena, jos oma turvallisuuskin arveluttaa?
Erityisesti perjantaisin kannattaa hakeutua perseshortseissa tissivakoa esittelemään moskeijan portaille. Saa paljon uusia ystäviä.
En suosittelisi lähtemään. Jos haluat nauttia Lähi-idän kulttuurista mutta turvallisesti, mene Israeliin. Siellä naisilla on hyvät oltavat.
Tottakai voit. Eksotiikkaa ja seuraansa tarjoajia riittää varmasti. Oikein hyvä paikka seuranhakuun on esim. Tahirin aukio.
Voit joutua linnaan kun harjoitat aviotonta seksiä, kun sinut taharrussataan.
Käytä nyt vähän järkeäsi.
Olen ollut, mutta työmatkalla ja usein liikuinkin kollegoiden seurassa. Silti koin useaan otteeseen oloni epämukavaksi. En itse lähtisi uudestaan, ainakaan vapaaehtoisesti.
Voi toki.
Hyvässä lykyssä pääset elossa kotiinkin.