Jos kouluttautuu liikunnanohjaajaksi pitääkö itse olla liikunnallinen?
Eihän koulussakaan jumppamaikka tee yhtään mitään muuta kuin puhaltaa pilliin silloin kun meteli käy kentällä liian kovaksi ja lihaviakin ne ovat ne opettajat. Itse en tiedä liikunnasta muuta kuin että eurooppalainen pallo on pyöreä, mutta ala kiinnostaisi, sillä taidan olla kuitenkin aavistuksen sadisti luonteeltani.
Kommentit (15)
Etpä kyllä elättäisi sillä itseäsi, joten aikaasi hukkaat. Itse ainakin nauraisin katketakseni, jos sadistinen sohvaperuna puhaltelisi pilliin jollain jumppatunnilla.
Vaikka ne opettajat eivät itse osallistuisikaan, niin kyllä niiden pitää liikunnasta tietää ja olla itsekin liikunnallisia. Ei niihin kouluihin pääse, jos ei ole liikunnallinen.
Hakijavalinnassa pisteitä saa mm. alasuuntautuneisuudesta
Alasuuntautuneisuuden arvioinnissa voidaan ottaa huomioon mm.
koulutukseen ammatillisesti valmentava koulutus (esim. urheiluopistojen 4–8 kk:n kurssit)
valtakunnallinen liikunta- ja nuorisojärjestöjen tavoitteellinen koulutus
koulutukseen soveltuva muu ammatillinen – tai korkeakoulutus sekä avoimen ammattikorkeakoulun tai avoimen yliopiston arvosanaopinnot
liikunnan lukiodiplomi
järjestöjen ja yhdistysten luottamustehtävät, projektien vetäminen ja vastaava toiminta
liikuntasaavutukset sekä harrastusluonteinen ohjaus- ja valmennustoiminta
Paljonko luulet noista saavasi pisteitä?
no lihava voi olla myös liikunnallinen, tai olla ollut liikunnallinen. :D
jos ei mitään tajua liikunnasta, eikä se kiinnosta tai ole koskaan kiinnostanut niin ei se oikein sovi sillälailla ku pitää jotain tietääkki ja motivoiva opettaja on hyvä juttu.. :DD
Ei laiha oo välttämättä liikunnallisempi kun lihava. :D
Ainakaan rapakunnossa olevaa liikunnanohjaajaa ei pidä kovinkaan suurena auktoriteettina puhumaan niistä asioista.
Vierailija kirjoitti:
Olisihan se suotavaa... Outo kysymys! Miksi hakisit alalle, jos liikunta ei kiinnosta?
Löysä hommaa missä saa olla läski ja vaa puhalletaan pilliin.
Saat vastauksen, kun pistät syksyn yhteishaussa hakemusta alalle menemään.
Menee kyllä uskottavuus jos liikunnanohjaajasta näkee ettei itse ole liikunnallinen. Ja kyllä sitä näkee ketkä liikkuu ja ketkä makaa sohvalla, uskokaa nyt.
Ap ohjaamassa ryhmäliikuntatuntia:
"Siirtäkää jalkoja jotenkin ja sitten ehkä käsiäkin. Voitte ottaa nuo pyöreät jutut missä on tavallaan kahva ja käyttää niitäkin. En tiedä, miten mutta kokeilkaa itse"
Mahtaa olla huima suosio noilla liikuntatunneilla :D
Kyllä meidän liikunnanopettaja ihan itsekin osallistui tunteihin. Näytti mallia, miten liikkeet tehdään, hiihti mukana hiihtopäivänä jne. Ei todellakaan vaan puhallellut pilliin. Ja oli hyvässä kunnossa. Juoksi vapaa-ajallaan mm. maratoneja.
Ei kai liikunnan tarvi olla ryppyotsaista touhua? Kuka tahansa voi haluta liikkua ja liikuttaa muitakin.
Vierailija kirjoitti:
Ei kai liikunnan tarvi olla ryppyotsaista touhua? Kuka tahansa voi haluta liikkua ja liikuttaa muitakin.
Mutta kyetäkseen ohjaamaan muita, pitää tietää "vähän" enemmän kuin se, että pallo on pyöreä. Ei kukaan palkkaa ohjaajaa, joka ei tiedä lajeista yhtään mitään. Eikä sinne kouluunkaan pääse ilman jonkinlaista perustietämystä.
Ei voi kouluttautua, jos ei ole. Katsos kun sinne kouluun ei pelkillä koulutodistuksilla pääse,
Oon ollu ryhmäliikuntatunneillä tosi erilaisilla ohjaajilla. :D
Jotkut ohjaajat on ollu esim pyöreämpiä, jotkut kiinteitä ja jotkut sellasia pullamössömäisiä. :D Neki pullamössömäiset saattaa silti olla liikunnallisempia kun jotkut jotka näyttää siltä, koska ihmisten ruumiinrakenteet ja elämäntilanteet eroaa paljon toisistaan. Joku niistä voi olla vaikka laihduttanut aikoinaan 50 kiloa ja muuttanut täysin elintapansa, mutta ulkonäkö ei silti muutu samanlaiseks ku niillä jotka sai urheilun elämäänsä jo lapsena. Ja jotkut niist on voinu vaikka synnyttää just, ois vähän tyhmää jos esim. nainen joka synnyttää ja sil on raskauskiloja, niin sitä ei otettais vakavasti ulkonäön takia................
Ite oon ollu ammattitaitosten liikunnanohjaajien tunneilla, ja se ulkonäkö ei oo kamalasti korreloinu sen kanssa että kuinka hyvä on.
uskon että esim teinityttöjä motivoi joku fitnessmissi tollasissa, riippumatta että minkälainen ohjaaja ja kuinka hyvin osaa ihmisiä ohjata, koska teinitytöt on ulkonäkökeskeisiä ja jotkut esim niistä ajattelee että jos toi on ton näkönen, niin mustakin tulee sellanen jos vaan käyn tällä tunnilla. ei osata vielä ajatella järkevästi.
Olisihan se suotavaa... Outo kysymys! Miksi hakisit alalle, jos liikunta ei kiinnosta?