Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Työkaverilla kaksisuuntainen mielialahäiriö, miten vaikuttaa työhön?

Vierailija
25.04.2019 |

Onko kokemuksia, millainen työkaverina ja miten vaikuttaa työyhteisöön?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
25.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ottaa lääkkeensä, ei eroa sinusta.

Vierailija
2/6 |
25.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mitenkään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
25.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos lääkitys on tasapainossa, ei vaikuta mitenkään. 

Jos tulee masennus, ei välttämättä vaikuta työntekoon pitkään aikaan, muuten vaikutus sama kuin kenen hyvänsä masennuksella: työteho laskee ja ihminen muuttuu kielteiseksi. Toki kaksisuuntaisten masennus on tosi usein niin vakavaa, että ovat sairaalakunnossa melkein heti kun mania keikahtaa masennuksen puolelle.

Manian tullessa sitten -no, ihminen muuttuu käytännössä joksikin toiseksi. Sotkee kaikki asiansa, on tosiaankin maaninen. Saattaa olla hyvinkin aggressiivinen, ei siis fyysisesti mutta verbaalisesti hyökkäävä jos joku yrittää toppuutella.

Käytännössä siis hyvässä hoitotasapainossa oleva bipo on aivan kuin kuka tahansa. Jos on huono hoitotasapaino, voi tulla mania tai masennus koska vaan, tai olla tulematta -toisillahan on ilman hoitoakin vain yksi jakso elämässään eikä toistu enää ikinä. Toiset taas olisivat hoidotta jatkuvassa vuoristoradassa. Huonossa hoitotasapainossa oleva bipo on aivan äärimmäisen raskas ja vaativa ihminen kaikille läheisilleen. Työkavereillekin siinä mielessä, että sen työt kaatuu sitten muiden niskoille niinä aikoina.

Itselläni anoppi on bipo, sitä kautta olen asiasta ottanut paljon selvää.

Vierailija
4/6 |
25.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

No kuule, sillä kaksisuuntaisella on ihan persoona ja luonnekin. Ei kaikki ihmiset ole samanlaisia, miksi kaikki kaksisuuntaisesta kärsivät olisivat.

Vierailija
5/6 |
25.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saikuttaa helvetisti etenkin ryyppäys ja krapulapäivinä (ma,pe) ja öyhöttää rasistista paskaa rodullistetuista joka välissä ym perus persutouhua. Savustakaa ulos heti jos jotenkin keplottelee palkkalistalle. Esim nettikirjoittelut kannattaa käyttää potkujen syynä.

Vierailija
6/6 |
25.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itselläni ei vaikuta mitenkään. Mulla on kyseinen sairaus todettu vuonna 2004 ja lääkitys ollut siitä saakka. Ystävät eivät aina edes muista tätä, kun ei kuulema näy päällepäin.

Ratkaisevaa voi toki olla se, onko kyseessä 1. vai 2.tyypin. 1.tyypin on vakavampi ja voi aiheuttaa psykoottisuutta. Minulla on 2.tyypin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kaksi yhdeksän