Millaiset kengät ostaisin kesäksi näillä spekseillä?
Varaa on nyt vain yksiin kenkiin. Tulisi lähinnä työkäyttöön. Pitäisi olla sellaiset että sopivat sekä hameen, caprien ja farkkujen kanssa ja niillä pitäisi pystyä kävelemään osan työmatkasta.
Ehdota.
Kommentit (12)
Numero 43:n kenkiä on naisille aika rajoitetusti. Suosittelen miesten aamutohveleita.
Vierailija kirjoitti:
Balleriinat?
Tätä minäkin ehdotan
Balleriinoilla kävellessä yhtään kilometriä pitempiä matkoja säännöllisesti tulee jalat kipeäksi, ja menevät todella helposti käyttökelvottomaksi (kesäisin myös usein sataa), joten ostaisin sirohkot ja sievät gore tex tai vastaavat lenkkarit/tennarit. On vaikka minkävärisiä ja mallisia. Lisäksi ketään ei kiinnosta toisten kengät tai vaatteetkaan juhlissa max sekuntia kauempaa, jos ei ole lentoliskoksi pukeutunut.
Vagabond Lily. Omat luottokenkäni.
Vierailija kirjoitti:
Balleriinat?
Ei kannata ostaa jos pitää oikeasti kävellä tai seisoa pidempiä aikoja. Balleriinat ei tue jalkaa ollenkaan, joten helposti tulee jalat kipeäksi ja kaikenlaisia vaivoja pidemmästä käytöstä. Istumatyöhön sisäkengiksi ym. sopii tietysti.
Jotkut hyvät, mustat lenkkarit tms vapaa-ajan kengät? Tosin jos on töissä niin miten voi olla ettei ole varaa kuin yksiin kenkiin. Eihän niitä pakko ole kaikkia kerralla edes ostaa.
Mitä ne speksit on ja miten niillä ostetaan? Oon luullu, että kenkiäkin ostetaan rahalla.
Mä ostaisin jotkut yksinkertaiset tennarit, esim. Vans. Sopii kaiken kanssan, toisin kuin esim. lenkkarit+hame... Tai sitten tuollaiset tohvelimalliset (vastaavat kuin ehdotettu Vagabond), joissa olisi hyvä pohja.
Ostaisin jotkut laadukkaammat nahkaballerinat, joissa on paksumpi pohja, ei mitään Cittarin 10 euron läpysköjä.
Clarksilla on klassisia kenkiä, joilla on hyvä kävellä. Malleja on runsaasti, yhteistä niille on hyvä lesti ja kestävä laatu. Ballerinat on liian tasapohjaiset kävelykengiksi, itselläni ainakin selkä kipeytyy jos käytän ballerinoja pitkään.
Naisten kengär kävelyyn? Eikös ne yleensä osteta pyllynpyöritykseen :)
Mustat nahkaiset pistokkaat parin sentin korolla, avoimella kärjellä tai ilman.
Balleriinat?