Minulta ja muutamalta naapurilta vaaditaan anteeksipyyntöä "väärin äänesmisestä"
Naapurin nuorimies lähti ehdokkaaksi eduskuntavaaleissa erään puolueen listalle. Meillä on jo aika vakiintuneet äänestyskäytännöt ja puolueet, emmekä tätä poikaa äänestäneet, koska läpimenomahdollisuutta ei ollut. Äänimäärä jäi vähäiseksi ja poika oli todella pettynyt. Ääniä ei meidän alueelta tullut, eikä vanhempansakaan äänestäneet häntä.
Nyt tämä poika kiertää häiriöksi asti haukkumassa meitä naapureita kaikilla ikävillä nimillä ja sukulaisensakin saivat osansa, että pahaa tekee. Eräskin rouva itki, kuinka oli loukkaantunut pojan sanoista. Nyt tämä poika on tehtaillut valituksia rakennushankkeista ja tulevasta tien oikaisusta. Vetää valitukset pois vasta, kun olemme pyytäneet anteeksi. Mitä pitäisi tehdä?
Kommentit (32)
Tottakai pyydätte anteeksi. Tehän niitä luottamuksen pettäjiä olette.
Anna tyypin nolata itsensä, niin ei mene läpi kuntavaaleissakaan.
Ei se Huuhtanen mikään nuorimies ole vaikka onkin ruipelo, asuu isänsä kellarissa ja jutut on lapselliset.
Kiristä sitä heppua, että jos ei lopeta, niin soitat iltapäivälehtiin...
Hyvä kun ette äänestäneet sellaista. Nyt siitä vasta voi ollakin tyytyväinen.
Kuntavaaleissa sain kerran haukut myös, kun en äänestänyt. Ja meni tosi henkilökohtaiseksi
Sanokaa suoraan että kun käytös on tommonen niin ihmekään kun saanut ääniä ja ei ainakaan tulevaisuudessa saa yhtään tolla menolla.
Mä olen aina miettinyt tätä, ettei tunnu kivalta, kun ehdokkaat näkevät, ettei tullut tietystä paikasta ääniä. Itsekään ole ole tuttuja siis äänestänyt.
Vierailija kirjoitti:
Mä olen aina miettinyt tätä, ettei tunnu kivalta, kun ehdokkaat näkevät, ettei tullut tietystä paikasta ääniä. Itsekään ole ole tuttuja siis äänestänyt.
Ehdokkaaksi lähteneen pitää ymmärtää, että kyseessä on ensisijaisesti puoluevaali, eikä silloin äänestetä edes omaa puolisoa, jos tämä sattuu olemaan väärässä puolueessa.
No, olettehan te syyllistyneet naapuripetokseen, joten pyytäkää edes anteeksi
Vierailija kirjoitti:
Muuta pois Porvoosta.
...Vihti. Äläpä kerro enempää.
On jokaisen oma asia ketä äänestää. Se on salaista eikä siihen voi vaikuttaa. Anna räyhätä niin nolaa itsensä.
Tuo ehdokas on varmaan persu. Tälläkin palstalla oli heti vaalipäivää seuraavana aamuna aloitus, jossa persu vaati ihmisiä ottamaan puhutteluun kaikki ne, jotka eivät äänestäneet persuja. Persut eivät ymmärrä demokratiaa, he kannattavat diktatuuria.
Huonosti alkoi pojan poliittinen ura. Hyvin minella poliitikolla ensimmäiset vaalit sujuvat huonosti,mutta siitä se näkyvyys kasvaisi- jos osaisi toimia viisaasti. Harmi, ettei poikaa neuvo kukaan. Pilasi seuraavien vaalien mahdollisuutensa purkamalla pettymystä teihin. Voisikohan tämä viisaus upota hänen kalloonsa, mutta ei mitään anteeksipyyntöjä, Se pelaa, joka ei pelkää.
Idioitiksi ja kusipääksi hukkuminen tuntuu pahalta. Sitähän se eräskin rouva itki, kun sanoi, ettei ihmettele että lapsistanne tuli täyspäivöisiä juoppoja.
Hänelläkin on oikeus pahoittaa mielensä. Ei ole naapureita näemmä nykyisin luottoa
Anna olla, kyllä se kohta rauhoittuu.