Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä lääkärit ovat teille suositelleet,

Vierailija
28.01.2008 |

kun vauva on perätilassa rv 35? Vauvan ei ole vielä kertaakaan todettu olleen muussa asennossa kuin perätilassa tai poikittain. Potkut tuntuvat aina vaan alaspäin. Odotan toista lasta ja ensimmäisen synnytin normaalisti alakautta. Olen itse pitkä ja hoikka ja esikoiseni oli syntyessään samanlainen, kuitenkin lähemmäs nelikiloinen.



Miten synnytyslääkärit näihin suhtautuu, kokemuksia? Yrittävätkö kääntää vai suoraan sektioon? Vai kenties perätilassa synnyttämään?



Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
28.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen viettänyt elämästäni 2 kk naistenklinikalla. Tapasin 14 lääkäriä, jotka oli kaikki eri mieltä kaikesta. Synnytyslääketiede ei ole eksaktia. On olemassa kokemusta ja tiedettä, se miten sitä sovelletaan on lääkärin päässä.



Meillä päätyttiin keisarinleikkaukseen, koska viimeisin lääkäri niin päätti... Sitä ennen oli mietitty käynnistämistä ja peppu edellä synnyttämistä ja keisarinleikkausta vuorotrellen aamukierrossa ihan riippuen siitä lääkäristä, joka oli aamuvuorossa.



Kaikki olivat synnytyslääketieteen spesialisteja ja tohtoreita.



Ainoastaan yhdestä asiasta kaikki oli samaa mieltä, ulos se sieltä tulee, mutta miten - sen päätti se vika.

Vierailija
2/2 |
28.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisin ilman muuta halunnut synnyttää heidät, mutta lantio on liian ahdas perätilasynnytyksiin. Lantion ja vauvan mitat tutkitaan tarkkaan ennen kuin synnytystä harkitaan. Kumpikin vauva tosin arvioitiin melkein kilon pienemmiksi kuin mitä he sitten todellisuudessa olivat. Jouduin leikattavaksi, koska kumpikaan ei kääntynyt yrityksistä huolimatta.



Niin, ja yksi lääkäri olisi pistänyt minut synnyttämään, vaikka lantiomitat olivat liian ahtaat. Minulla häntäluu oli se, joka esti synnytykset. Lääkäri kyllä sanoi, että vaarana on lapsen pään juuttuminen synnytyskanavaan. Tämän lääkärin ja yhden kätilön mielestä häntäluu olisi voitu katkaista. Ylilääkäri oli sitä mieltä, että ehdottomasti leikataan. Toisen kohdalla ei enää synnytystä väläyteltykään vaihtoehtona.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla