Viikon lämpimät ruoat Yhdelle 3,00 eurolla
Laittakaas parhaat ideanne: mitä tekisitte lämpimäksi ruoaksi, jos teillä olisi koko viikon lämpimiin ruokiin 3,00 euroa. Ruoka voi olla sama vaikka joka päivälle. Eli yksi iso satsi jotain. Ruoan määrästä sen verran, että tulee naiselle, joka ei ainoastaan makoile kotona, vaan myös liikkuu (ei kuitenkaan punttitreenaa). Proteiinia saisi siis olla edes vähän (kuten esim. kuivassa pastassa on noin 12 g/100 g).
Aamupalan ja iltapalan ei ole pakko sisältyä summaan. Lämmin ruoka syödään kerran päivässä, aamu- ja iltapalan lisäksi ei oikeastaan muita aterioita. Toki jos saa aamu- ja iltapalatkin mahtumaan, niin kymmenen papukaijamerkkiä jaetaan kyllä. Alennusmyyntejä ja leipäjonoja ei tule huomioida vaan elintarvikkeiden markkinahinnoilla mennään :) Puolikkaat elintarvikepaketit voidaan huomioida, sillä harvalla sinkulla menee kokonaisia paketteja (kuten 500 g pastapaketti) viikon aikana.
Alkakaas venyttämään! Apuna voi käyttää esim. foodie-palvelua. Odotan mielenkiinnolla :) Ja please jos vastaatte "hah, helposti", niin perustelkaa myös :) Kysymyksenasettelun taustalla ap:n halu saada lainat maksettua etuajassa!
Kommentit (12)
Manna- tai makaroonivellistä voisi saada lämpimän sapuskan viikoksi tuolla hinnalla.
Taitaa olla olemassa perunavelliäkin.
Tarjousmakaronia 10 pss maksaa ehkä 3 e. Jos sen veden vielä pakastaa, menee 2 viikkoa kevyesti.
Kolme euroa on aika tiukka budjetti, en ole varma onnistuuko tuolla. Mutta ostaisin pussillisen kuivattuja herneitä tai papuja mahdollisimman halvalla (etnokaupoista löytää yleensä halvimman kilohinnan), perunoita ja porkkanoita. Liottaisin ja keittäisin herneet/pavut itse (kannattaa ottaa huomioon, että liottamiseen menee ainakin 8 tuntia ja keittämiseen 1-2 tuntia, eli mitään pikaruokaa tämä ei ole) ja sitten tekisin peruna-porkkana-papusoppaa. Öljyä ja mausteita toki tarvitaan myös.
Tässä siis pavuista proteiinia ja perunoista ja porkkanoista hiilareita ja vitamiineja.
Hernari, linssisoppa, tarjousperunat.
Linssisoppaa. Paketti linssejä maksaa jotain 1.30 ja kun heität sekaan tölkkipavut ja tomaattimurskan ja sekavihannekset ja jatkat mausteilla niin saat vaikka 10 litraa proteiinipitoista soppaa. Chili sopii sekaan hyvin. Myös sipuli. Menee aika tarkkaan kolmeen euroon tuo satsi.
S-kaupoissa halvin spagettikilo lähtee hinnalla 0,35 euroa ja Lidlissä tomaattimurska on 0,40 purkki, viikolle menisi ehkä muutama niitä eli tähän asti kasassa 1,15 euroa. Mitähän tästä voisi lähteä kehittelemään? Tekisi pavuista (keitetään tietenkin kuivatuista kuten yllä) jotain lihapullien tapaista? Sekaan porkkanaraastetta, hemapaa tms.
Ideoita?
Kaurapuuroa, kaurapuuroa ja kaurapuuroa. Kilon kaurahiutaleita saa Lidlistä tai Prismasta 0,69 eurolla. Kaurassa on yllättävän paljon proteiinia.
Edelliseeni lisäten, tuskin koko spagettikilo menee viikon aikana, eli tuohon asti mennyt noin euro :)
Mielestäni tuossa ei ole paljon mahdollisuuksia. Tekisin kaali-linssikeittoa. Muuta en keksi.
voiperuna. Siis keitetään perunat, laitetaan voita päälle ja muussataan mössöksi. Lisäksi kaurapuuroa.
Täytyy lähteä kalaan ja keräämään luonnosta sapuskaa.